Dava Takvimi

January 2022

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
  • ÇHD Davası
6
  • ÇHD Davası
7
  • Boğaziçi Dayanışması davası /Enis Berke Gök, Caner Perit Özen ve 12 kişi
  • ÇHD Davası
8
9
10
11
12
  • Tahir Elçi davası
13
14
15
16
17
  • Osman Kavala, Gezi ve Çarşı davaları
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
TTB Yüksek Onur Kurulu Üyesi Şeyhmus Gökalp’in 15 yıla kadar hapsi istendi
26/12/2020, 10:08

EVRENSEL

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında 25 Kasım’da tutuklanan Türk Tabipler Birliği (TTB) Yüksek Onur Kurulu Üyesi Şeyhmus Gökalp hakkında, “terör örgütü üyesi olmak” iddiasıyla iddianame hazırlandı. 55 sayfalık iddianamenin 54 sayfası, DTK’nin “yasa dışı bir oluşum” olduğuna dair iddialara ayrılırken, bir sayfası da Gökalp’a yöneltilen suçlamalardan oluşuyor.

KONGRE SUÇLAMASI

DTK’nin delege listesine yer verilen iddianamede, Gökalp, DTK’nin 26 Mart 2016’da ve 16 Eylül 2017’de yapılan iki ayrı kongresine katılmakla suçlandı. Ancak Gökalp söz konusu kongrelere katılmadığını ifade etti.

İddianamede, DTK’nin önceki dönem eş başkanlarından Aysel Tuğluk ve Selma Irmak’a eş başkanlık görevi nedeniyle “terör örgütü üyesi olmak” iddiasıyla verilen hapis cezasının Yargıtay tarafından onandığı hatırlatılması dikkat çekti. Ayrıca DTK binasına 9 Ekim’de yapılan baskında el konulan delege listesinde Gökalp’ın isim ve telefon numarasının yer alması da suçlama konusu yapıldı.

AYVERDİ YİNE SAHNEDE!

İddianamede, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Selçuk Mızraklı’ya 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası verilen davada tanıklık yapan Hicran Berna Ayverdi’nin Gökalp aleyhine verdiği ifadeye de yer verildi. Mızraklı aleyhine verdiği ifadeyle “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” suçundan tutuklu yargılandığı davadan önce tahliye, ardından “terör örgütü üyesi olmak” suçundan aldığı 8 yıl hapis cezası 3 yıl 4 aya indirilerek ertelenen Ayverdi, ifadesinde Gökalp’ın polise taş ve molotofkokteyli atması sonucu yaralananları tedavi ettiğini öne sürdü. Ayverdi, Mızraklı hakkında da benzer beyanlarda bulunmuştu.

Ayverdi’nin Gökalp ile ilgili 3 Mart 2019’da verdiği ifadesi iddianameye şöyle yansıdı: “Ben bu şahsı doktor olarak biliyorum… Doktor Şeyhmus Gökalp PKK/KCK terör örgütünün KCK yapılanması içerisinde hareket eden bir şahıstır… Demokratik Toplum Kongresi DTK Sağlık Komitesi içerisinde yer alan Doktor Şeyhmus Gökalp’in faaliyetleri şöyledir: Sağlık ile ilgili konularda kendi çalıştığı hastanesinde mevcut olanakları ve mesleğini kullanarak sokak eylemlerinde polislere ve güvenlik güçlerine taş, molotof atarken yaralanan gençlere ve örgüt mensuplarının tedavilerini yapıyordu. Özel Veni Vidi Hastanesi’nin acil servisinden bizzat kendisi sürekli olarak terör örgütüne sağlık malzemesi gönderiyordu. Bu malzemeleri kendisinin daha önce irtibatlı olduğu dağ kırsal kadrosundaki milisler aracılığı ile yapıyordu.”

Ancak Gökalp’in iddianamede yer alan ifadesinde, Ayverdi’nin iddialarının aksine söz konusu Veni Vidi Hastanesi’nde çalışmadığını söyledi.

15 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ 

İddianamede, sadece DTK’nin 2 kongresine katıldığına yer verilen Gökalp’ın “katıldığı eylemlerin sayısı yoğun” olarak değerlendirildi. Gökalp’ın örgütün çağrısıyla eylemlere katıldığı savunulan iddianamede, tüm dosyayla birlikte değerlendirildiğine Gökalp’ın üzerine atılı “terör örgütü üyesi olmak” suçunu işlediği ileri sürülerek, 7 yıl 6 ay’dan 15 yıla kadar hapis istemiyle cezalandırılması talep edildi.

İddianame Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken, ilk duruşma 10 Şubat 2021’de görülecek.

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019