Dava Takvimi

January 2022

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
  • ÇHD Davası
6
  • ÇHD Davası
7
  • Boğaziçi Dayanışması davası /Enis Berke Gök, Caner Perit Özen ve 12 kişi
  • ÇHD Davası
8
9
10
11
12
  • Tahir Elçi davası
13
14
15
16
17
  • Osman Kavala, Gezi ve Çarşı davaları
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Van’da ‘İstanbul Sözleşmesi Yaşatır’ afişleri söküldü
30/06/2021, 14:26

ÖZGÜR MANŞET

Van Kadın Platformu tarafından kentin farklı noktalarında bulunan billboardlara asılan “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” afişleri Valilik tarafından söküldü.

Van Valiliği, Van Kadın Platformu tarafından kentin farklı noktalarında bulunan billboardlara asılan “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” afişlerini “milli güvenliği, ahlak ve adaba aykırı” gerekçesini öne sürerek söktü. “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” yazılan afişler Kürtçe ve Türkçe olarak asılmıştı.

YARIN PANEL YAPILACAK

Türkiye, 20 Mart 2021 tarihinde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan karar ile İstanbul Sözleşmesi’nden ayrıldı. Cumhurbaşkanı kararnamesiyle 1 Temmuz tarihinde yürürlükten kalkacağı açıklanan İstanbul Sözleşmesi Vanlı kadınları harekete geçirdi. 1 Temmuz’a sayılı günler kala, Van Kadın Platformu tarafından “Niçin İstanbul Sözleşmesi?” adı altında etkinlik düzenlenecek.

TJA Aktivisti Halide Türkoğlu, Eğitim-Sen Merkez Kadın Sekreteri Simge Yardım, Van ÖHD Yöneticisi Av. Leyla Kaplan Kertiş’in konuşmacı olduğu etkinlik, 30 Haziran saat 17.00’de, Van Barosu’nda düzenlenecek.

VAN KADIN PLATFORMU:                                                              HAKLARIMIZA VE HAYATLARIMIZA SAHİP ÇIKACAĞIZ

Konuya ilişkin açıklama yapan Van Kadın Platformu, “Bilbordlara astığımız afişlerin hiçbir hukuki gerekçe barındırmayan bir madde ile sökülmesi iktidarın çürümüş zihniyetinin topluma yayılmasına aracılık etmektir. Bizler İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını da, kayyumları da, afişlerimizin sökülmesine ilişkin aldığınız kararı da tanımıyoruz. 81 ilden oluşan Türkiye’nin her yerinde asılı olan “İstanbul Sözleşmesi’den Vazgeçmiyoruz“ afişlerinin Van Büyükşehir Belediyesi Kayyumu tarafından milli güvenliğe, ahlaka ve adaba aykırı görülmesi de elbette bizi şaşırtmamıştır. Geçmişte olduğu gibi bugün de kadınlar haklarına, hayatlarına sahip çıkmaya devam edecektir. Sizler afişlerimizi sökerek İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçileceğini vaz geçileceğini sansanız da bizler sesimizin ulaşacağı her yerde en yüksek sesle “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır“ diyeceğiz. Haklarımıza hayatlarımıza sahip çıkmamız milli güvenliğinize, ahlakınıza ve adabınıza aykırı ise sökmeniz gereken tek şey zihniyetinizdir. İktidarın çürümüş zihniyetine ortak olanların bir gün halka hesap vereceklerini unutmadan hareket etmelerini ve söktükleri afişleri derhal yeniden asmaları gerektiğini bildiriyoruz. Son olarak diyoruz ki biz kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmiyoruz, siz kadınların önünden çekilin” sözleriyle tepki gösterdi.

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019