Dava Takvimi

January 2022

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
  • ÇHD Davası
6
  • ÇHD Davası
7
  • Boğaziçi Dayanışması davası /Enis Berke Gök, Caner Perit Özen ve 12 kişi
  • ÇHD Davası
8
9
10
11
12
  • Tahir Elçi davası
13
14
15
16
17
  • Osman Kavala, Gezi ve Çarşı davaları
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Adliye önünde avukatlara biber gazı
03/07/2020, 11:24

BİANET

Ankara’da adliye önünde yaptıkları açıklamanın ardından yürümek isteyen baro başkanları ve avukatlara polis biber gazıyla müdahale etti.

Baro başkanlarının çağrısıyla suç duyurusu ve basın açıklaması yapmak üzere Ankara Adliyesi önünde toplanan avukatlara polis biber gazıyla ve iterek müdahale etti.

Ankara Barosu, bugün yapılacağı açıklanan Büyük Savunma Mitinginin iptal edildiğini, mitingin iptaline neden olan Valilik kararıyla ilgili suç duyurusu yapacaklarını açıklamıştı. Şikayetçi olmak üzere adliye önünde toplanan avukatlara “pandemiyi” gerekçe göstererek dağılmaları uyarısı yapan polis avukatları kalkanlarla iterek uzaklaştırmaya çalıştı, ayrıca biber gazı sıktı.

“Cübbelerimize düğme dikmeye çalışıyorsunuz”

Müdahale öncesi avukatlara seslenen Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, Gazete Duvar’ın haberine göre şunları söyledi:

“Savunmadan hiç haz etmediniz, biliyoruz. Teslim alamadığınız baroları parçalayarak cübbelerimize düğme dikmeye çalışıyorsunuz. İstiyorsunuz ki herkes sussun bu karanlık böyle sürsün. Sizden öncekilere de söylemiştik. Bu projenin sahiplerinin ilk cümlesinin ‘Avukatımı istiyorum’ olduğunu unutmayın. Tarih aydınlık ve umut için mücadele edenleri yazar.

“Barolar çok oldu diyorsunuz ya. Siz yargıyı bağımlı kıldıkça, insan haklarını ayaklar altına aldıkça biz de çok olmaya devam edeceğiz. Siz çocuk cinayetlerine, kadın cinayetlerine doğa talanına sessiz kaldıkça biz çok olmaya devam edeceğiz. Çünkü bu ülkede avukatlar var.

“Aydınlığı onlar temsil ediyor. Demokrasi adına ne varsa onlar temsil ediyor. Bizlere iyi bakınız. Teker teker saymakla bitireceğinizi düşündüğünüz avukatlar gökyüzü kadar büyük kararlılığı cübbelerinin altında taşıyorlar. Susmuyoruz, korkmuyoruz, biat etmiyoruz.”

Konuşmanın ardından yürümek isteyen avukatlar ise polis müdahalesiyle karşı karşıya kaldı.

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019