Dava Takvimi

January 2022

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
  • ÇHD Davası
6
  • ÇHD Davası
7
  • Boğaziçi Dayanışması davası /Enis Berke Gök, Caner Perit Özen ve 12 kişi
  • ÇHD Davası
8
9
10
11
12
  • Tahir Elçi davası
13
14
15
16
17
  • Osman Kavala, Gezi ve Çarşı davaları
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ATO: Dr. Şeyhmus Gökalp’i serbest bırakın
24/12/2020, 10:19

BİANET

Ankara Tabip Odası (ATO), 23 Kasım’da tutuklanan Türk Tabipler Birliği (TTB) Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp’in serbest bırakılması talep ederek açıklama yaptı.

Açıklamaya TTB 2. Başkanı Dr. Ali İhsan Ökten, TTB Yüksek Onur Kurulu üyesi Dr. Sezai Berber, ATO Başkanı Dr. Ali Karakoç, ATO Genel Sekreteri Dr. Muharrem Baytemür ve ATO Yönetim Kurulu üyesi Dr. Haydar Can Dokuyan katıldı.

“Anıtı gözaltına alan bir ülkeyiz”

Açıklamada ilk olarak konuşan Dr. Ali İhsan Ökten,  Gökalp’in yaşamını iyi hekimlik ve insanlık hakları mücadelesiyle geçirdiğini söyledi.

“İnsan hakları anıtını bariyerlerle çevirerek gözaltına alan tek ülkeyiz” diyen Ökten, “İnsan haklar anıtını gözaltına alan bir ülke tabii ki kendi vatandaşlarını da hiç bir gerekçe göstermeden gözaltına alabilir. Dr. Şeyhmus Gökalp sanki yasa dışı bir iş yapmış gibi sorgusuz sualsiz ne olduğu bilinmeyen tanıkların ifadeleriyle gözaltına alınmış ve tutuklanmıştır. Şeyhmus arkadaşımızın en kısa sürede serbest bırakılmasını talep ediyoruz” dedi.

Dr. Sezai Berber de Gökalp’in bir itirafçının yalan beyan ve soyut iddialarının gerekçe gösterilerek tutuklandığını belirtti.

“İtirafçının itiraflarıyla tutuklandı”

Basın açıklamasını okuyan Dr. Ali Karakoç ise, Gökalp’in bir itirafçının iddialarıyla 35 gündür tutuklu olduğunu belirtti ve ekledi: “Bu itirafçı teslim olduğu 2016 tarihinde çok sayıda kişi hakkında ifade verdiği halde Dr. Şeyhmus Gökalp hakkında hiçbir beyanda bulunmamıştır. Ancak, her ne hikmetse itirafçı teslim olduktan üç yıl sonra 26 Mart 2019’da birçok kişi hakkında olduğu gibi, Dr. Şeyhmus Gökalp hakkında da soyut ifadelerle yalan beyanda ve iftiralarda bulunmuştur.”

“Tutuklamalar baskı aracı oluyor”

Gökalp’ın tutuklanmasının demokrasi mücadelesi veren bireyler üzerinde tehdit olarak kullanıldığını belirten Karakoç, şöyle devam etti:  “Ayrıca demokratik bir Türkiye için mücadele eden meslek örgütleri üzerinde de baskı aracı olarak kullanılmak istenmektedir” dedi.

Türkiye ceza hukukunda tutuksuz yargılamanın esas olduğunu hatırlatan Dr. Ali Karakoç Dr. Şeyhmus Gökalp’in somut delillerden yoksun olan suçlanma durumunun göz önünde bulundurularak derhal serbest bırakılmasını ve yargılamanın tutuksuz olarak devam etmesini talep ederek demokrasi, emek ve sağlık hakkı mücadelesini bırakmayacaklarını vurguladı.

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019