Dava Takvimi

January 2022

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
  • ÇHD Davası
6
  • ÇHD Davası
7
  • Boğaziçi Dayanışması davası /Enis Berke Gök, Caner Perit Özen ve 12 kişi
  • ÇHD Davası
8
9
10
11
12
  • Tahir Elçi davası
13
14
15
16
17
  • Osman Kavala, Gezi ve Çarşı davaları
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Besile Narin’e beraat
24/02/2021, 13:26

ÖZGÜR MANŞET

Diyarbakır’da 14 Temmuz 2020’de Rosa Kadın Derneği üyelerine yönelik yapılan ev baskınlarında 28 kadınla birlikte gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kayapınar İlçe eski Eşbaşkanı Besile Narin, tutuksuz yargılandığı davanın 3’üncü duruşmasında beraat etti. Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, Narin ve avukatı Yusuf Çakas hazır bulundu. Duruşmada, Narin’in evinde yapılan aramalarda el konulan dijital materyallerde suç unsurunun bulunmadığına dair Diyarbakır Emniyet Müdürlüğünden gelen yazı dava dosyasına eklendi.
Duruşmada söz alan Narin, “Ben hakkımdaki suçlamaları kabul etmiyorum. Ben bu hususta emniyette ifadem alınırken, baskılar gördüm, aynı sorular defalarca soruldu. Bu hususu kabul etmediğimi belirtmek istiyorum. Rosa Kadın Derneğine üyeliğim vardır. Ancak bu dernek tamamen kadınlara yönelik şiddetin engellenmesi amacıyla kurulmuş yasal bir dernektir, herhangi bir silahlı örgütle ilgisi alakası yoktur. Ben bir süre HDP Kayapınar İlçe Eşbaşkanı olarak görev yaptım. Bu siyasi kimliğim nedeniyle birçok basın açıklaması ve taziyeye katıldım. Herhangi bir amaç gütmeksizin ailelere destek olmak amacıyla taziyelere katıldım. Herhangi bir silahlı örgütün çağrısıyla değil, siyasi faaliyet olarak katıldım. Ali Narin benim öz oğlumdur. Dolayısıyla vazgeçmem mümkün değildir. Evimde bulunan tabloların birçoğu 2013 yılında YPG içerisinde ölen oğlum Ali Narin’e aittir. Örgütsel herhangi bir yönü yoktur. ‘Merhaba yol arkadaşım Besile’ yazılı mektup ise eşim Seyit Narin’den bana gelen bir mektuptur. İçeriğinde herhangi bir suç unsuru yoktur. Zira bu mektup cezaevinden gelmektedir. Suç unsuru olsaydı gönderilmezdi” diyerek, beraat talebinde bulundu.

SAVCI CEZA İSTEDİ

İddia makamı ise Narin’in “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla hapis cezasıyla cezalandırılması yönünde mütalaa verdi.
Mütalaaya karşı savunma yapan avukat Yusuf Çakas, “Rosa Kadın Derneği yasal olarak kurulmuş bir dernektir. Kadına şiddete karşı basın açıklamaları ve çalışmalar yapmıştır. Herhangi bir örgütle alakası yoktur” dedi ve beraat kararı verilmesini istedi.

BERAAT KARARI 

Mahkeme, Narin’in üzerine atılı “örgüt üyesi olmak” suçunu işlediğine dair sabit delil olmadığına kanaat getirerek, beraat kararı verdi.
 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019