Dava Takvimi

January 2022

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
  • ÇHD Davası
6
  • ÇHD Davası
7
  • Boğaziçi Dayanışması davası /Enis Berke Gök, Caner Perit Özen ve 12 kişi
  • ÇHD Davası
8
9
10
11
12
  • Tahir Elçi davası
13
14
15
16
17
  • Osman Kavala, Gezi ve Çarşı davaları
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Buse Üçer’e destek veren kadınlara soruşturma açıldı
09/01/2021, 14:43

GAZETE DUVAR

Kadınların öldürülmesini protesto etmek amacıyla Ankara’da eylem yapan üniversiteli kadınların görüntülerini sosyal medya üzerinden paylaşarak “Bu kenti ateşe vereceğimiz günler yakın!” yazan Kadın Savunması’ndan Buse Üçer, bu paylaşımı nedeniyle yılbaşı akşamı gözaltına alındı.

Üçer’e, İzmir’den aynı paylaşımla destek olan üç kadın hakkında da “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” ve “Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit” suçlarından soruşturma açıldı. Hakkında soruşturma açılan kadınlar İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade verirken, soruşturma dosyasında 31 Aralık gününden itibaren yapılan paylaşımlar yer aldı.

Hakkında soruşturma açılan Kadın Savunması’ndan Emine Akbaba, herkes 2020’yi geride bırakmaya hazırlanırken, kadınların ise 29 Aralık sabahına Aylin Sözer, Selda Taş, Vesile Dönmez, Betül Tuğluk’un öldürülmesi haberiyle uyandıklarını belirtti.

Ankara’da kadınların öldürülmesinin protesto edildiği eylemin görüntülerini paylaşan Kadın Savunması’ndan Buse Üçer’in ise Twitter hesabı üzerinden “Bu kenti ateşe vereceğimiz günler yakın!” yazarak yılbaşı akşamı gözaltına alındığını hatırlatan Akbaba, “Buse, 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde kadınlara güç veren bir sloganı hatırlattı hepimize: ‘Gece karanlıktan korkarsan bu kenti ateşe veririz!’. Buse’nin gözaltına alınmasının ardından kadınlar dayanışma çağrısını yükseltip erkeklerin uykusunu kaçıran, devleti rahatsız eden o sözü yükseltmeye devam etti. Haklarımıza ve hayatlarımıza saldıran, kadın cinayetlerini önlemeyen, İstanbul Sözleşmesi’ni kaldırmaya çalışanlara karşı kadınlar ‘Buse’nin suç ortağıyız ve bu kentleri bir kişi daha eksilmemek için ateşe vereceğiz’ dedi” ifadelerini kullandı.

Kendisinin de sosyal medya hesabından aynı paylaşımı yaptığını kaydeden Akbaba, “Devleti ve erkekleri korkutan ama kadınlara güç veren o söz ile birlikte Buse’nin serbest bırakılmasını talep eden twetler attım. 6 Ocak tarihinde İzmir Güvenlik Şube’den aranarak ifadeye çağrıldım. ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama – halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit” suçlaması ile ifade vermem istendi. Bu kenti ateşe vereceğiz dediğimiz için korku ve paniğe kapılan her gün hayatları için mücadele etmek zorunda kalan kadınlar değildir. Paniğe kapılan AKP ve kadın düşmanlarıdır” diye konuştu.

2020 yılının kadınlar için direnişin ve mücadelenin yılı olduğunu söyleyen Akbaba, son olarak şunları belirtti; “2020’nin son günlerinde bile kadın düşmanlarını nasıl rahatsız ettiğimiz apaçık ortada iken bir kez daha hatırlatalım. Musa Orhan’ı, Ümitcan Uygun’u koruyan devletin karşısına birbirimizden aldığımız güç ile dikilecek, Melek İpek gibi hayatımızı savunacağız. AKP’ye ve kadın düşmanlarına uyarımızdır; 2020 kadınların fragmanıydı.”

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019