Dava Takvimi

November 2020

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
  • Las Tesis İstanbul
3
4
5
6
7
8
9
10
  • Las Tesis İzmir
  • Kemal Aytaç
11
12
13
14
15
16
  • Serdar Küni
17
  • Sevda Çelik Özbingöl
18
  • Rosa Kadın Derneği Davaları (Gülistan Nazlıer)
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Nadire Mater
ceza aldı
Özgür Gündem Dayanışma Davası

Gazeteci-yazar Nadire Mater, Türkiye’de hak mücadelesi ve basın özgürlüğü mücadelesinin önemli isimlerinden. Hak odaklı habercilik pratiklerini destekleyen IPS İletişim Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanı olan Mater, bağımsız medya için mücadele veren Bağımsız İletişim Ağı (BİA) projeler danışmanıdır ve bianet.org’da çalışmalarını sürdürüyor.

Mater, kapatılan Özgür Gündem’in Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği Kampanyası’na destek verdiği için hakkında dava açılan 39 isimden biri. Bu davada hapis ve para cezası aldı.

Özgür Gündem’in KHK ile kapatıldığı Ekim 2016 yılına dek çok sayıda soruşturma, dava ve sansürlerle karşı karşıya kalmasına karşı dayanışma göstermek, düşünce ve ifade özgürlüğünü savunmak amacıyla bu kampanyada yer almıştı Mater.

3 Haziran 2016’da Nöbetçi Yayın Yönetmenliği yaptığı Özgür Gündem’de yayınlanan haber ve yazılar suçlama konusu yapılırken, “terör örgütünün yayınlarını basmak veya yayınlamak” ve “terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla ilk kez 7 Kasım 2016’da İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hâkim karşısına çıktı. Davanın 14 Şubat 2017 tarihli duruşmasında 10,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi, bir ay sonra 7 Mart’ta görülen davada “propaganda” suçlamasıyla 15 ay hapis cezası aldı. Bu ceza ertelendi. “Örgüt açıklamalarını basma ve yayınlama” suçlamasıyla ise 10 ay hapse denk gelen 6 bin TL para cezası verildi.

Mater’in 1999 yılında yayımlanan ve 5 dile çevrilip, birçok ödül alan Mehmedin Kitabı: Güneydoğu’da Savaşmış Askerler Anlatıyor çalışması, barış mücadelesinin, düşünce ve ifade özgürlüğünün simgelerinden biri haline geldi. O dönem kitap Genelkurmay Başkanlığı’nın ihbarıyla toplatılırken, Mater hakkında dava açıldı. Bu dava 2001 yılında beraatle sonuçlandı.

Ancak Mater bugün basın ve ifade özgürlüğünü savunduğu için hapis cezası aldı.

güncelleme: 22/08/2019, 9:38

ÖZGÜR GÜNDEM DAYANIŞMA DAVASI

Çözüm sürecinin kesintiye uğraması sonrası 24 Temmuz 2015’le başlayan çatışmalı süreçte, Kürt basınının en önemli yayın organlarından Özgür Gündem sayısız soruşturma, dava ve sansürle karşı karşıya kaldı.

Bu baskı politikasına karşı 3 Mayıs 2016’da Basın Özgürlüğü Günü’nde“Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyası başlatıldı. Kampanya başlangıcında yapılan basın toplantısında gazetenin Genel Yayın Koordinatörü Ahmet Birsin, 2015 Temmuz ayından itibaren Özgür Gündem’e dönük 80 dava açıldığını duyurdu. Birsin’in verdiği bilgilere göre o tarihe dek Terörle Mücadele Kanunu kapsamında açılan 99 soruşturmadan 51’i, basın savcılığının 301. Maddeden açtığı 47 soruşturmadan da 29’u davaya dönüşmüştü.

Bu adli baskılara karşı başlatılan dayanışma kampanyasında “1 Günlük Nöbetçi Yayın Yönetmeni’’ olarak 100 gazeteci, sanatçı, yazar, akademisyen, sivil toplum temsilcisi ve siyasetçi görev aldı. Bu kez de kampanyaya katılanlar hakkında ardı ardına “örgüt propagandası” iddiasıyla davalar açıldı. Bu kapsamda 20 Haziran 2016’da üç Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni, Erol Önderoğlu, Ahmet Nesin ve Şebnem Korur Fincancı tutuklandı, 10 gün tutuklu kaldılar. Üç isim ancak 17 Temmuz 2019’da İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandıkları davanın karar duruşmasında “suç koşulu oluşmadığı” gerekçesiyle beraat edebildi.

7 Ağustos 2016’da sonuçlanan bu kampanyaya dayanışma amaçlı katılan 100 kişiden 50’sine soruşturma açıldı. Bu soruşturmalardan 11’i takipsizlikle* sonuçlandı, 38 dosya** davaya dönüştü. 38 nöbetçi genel yayın yönetmeninin yargılaması 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 7/2 maddesi (Terör örgütü propagandası yapmak) ve 6. maddesini (Terör örgütlerinin bildiri veya açıklamalarını basma veya yayınlamak) ihlali üzerinden yapıldı. Bir kişi (Deniz Türkali) hakkındaki dava soruşturma süresinin zamanaşımına uğramasından ötürü düştü.

Nöbetçi genel yayın yönetmenlerine ilişkin süren davalarda bugüne dek, 27 kişiye toplam 293 ay 15 gün hapis cezası verildi. Nöbetçi yayın yönetmenlerinden Murat Çelikkan, Ayşe Düzkan, Ragıp Duran ve Celalettin Can’a verilen hapis cezalarında Hükmün Açıklanmasının Ertelemesi (HAGB) uygulanmadı. Murat Çelikkan hapis cezasını 3 ay yatarak denetimli serbestlikle cezaevinden çıktı; 29 Ocak 2019’da tutuklanan Ayşe Düzkan da yaklaşık 4 buçuk aylık tutukluluğunun ardından 12 Haziran 2019’da tahliye edildi.

Bugüne dek 7 isim için beraat kararı verildi: Erol Önderoğlu, Şebnem Korur Fincancı, Ahmet Nesin, Hasan Hayri Şanlı, Nevin Erdemir, Hüseyin Tahmaz, Hakkı Boltan.

Üç Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeninin davası ise sürüyor; Can Dündar, Said Sefa ve Veysi Altay. Bu üç ismin duruşması 29 Kasım 2019’da İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

* Haklarındaki soruşturmalar takipsizlikle sonuçlananlar: İhsan Eliaçık, Melda Onur, Sebahat Tuncel, Ahmet Abakay, Eşber Yağmurdereli, Hasip Kaplan, Işın Eliçin, Kemal Can, Mustafa Sönmez, Uğur Karadaş, Nurcan Baysal

** Haklarında dava açılanlar: A. Kumru Başer, Ahmet Nesin, Ayşe Batumlu, Ayşe Düzkan, Beyza Üstün, Can Dündar, Celal Başlangıç, Celalettin Can, Cengiz Baysoy, Çilem Küçükkeleş, Derya Okatan, Dicle Anter, Erol Önderoğlu, Ertuğrul Mavioğlu, Faruk Balıkçı, Faruk Eren, Fehim Işık, Hüseyin Tahmaz, Hakkı Boltan, Hasan Cemal, Hasan Hayri Şanlı, İ. Aydın, İbrahim Bodur, İhsan Çaralan, Jülide Kural, Murat Çelikkan, Murat Uyurkulak, Nadire Mater, Necmiye Alpay, Nevin Erdemir, Öncü Akgül, Ragıp Duran, Said Sefa, Şanar Yurdatapan, Şebnem Korur Fincancı, Tuğrul Eryılmaz, Veysi Altay ve Yıldırım Türker.

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019