Dava Takvimi

January 2022

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
  • ÇHD Davası
6
  • ÇHD Davası
7
  • Boğaziçi Dayanışması davası /Enis Berke Gök, Caner Perit Özen ve 12 kişi
  • ÇHD Davası
8
9
10
11
12
  • Tahir Elçi davası
13
14
15
16
17
  • Osman Kavala, Gezi ve Çarşı davaları
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Gözaltına alınan Makum Alagöz serbest bırakıldı
20/03/2021, 17:35

BİRGÜN

Deriteks İzmir Şube Başkanı Makum Alagöz, SF Trade Tekstilin şikâyeti üzerine gözaltına alındıktan 17 saat sonra serbest kaldı. Alagöz, “Mücadelemiz devam edecek. Bizleri yıldıramayacaklar” dedi.

İzmir’de kurulu SF Trade Tekstil’in Ocak ayındaki şikâyeti üzerine İzmir Adnan Menderes Havalimanında geçen 19 Mart günü akşam saatlerinde gözaltına alınan Deriteks İzmir Şube Başkanı Makum Alagöz, Havalimanı Karakolu’nda 17 saat tutulmasının ardından serbest bırakıldı.

Konu hakkında BirGün’e açıklama yapan Alagöz, “17 saat boyunca neyle suçlandığımı bilmeden gözaltında tutuldum. Gözaltı işleminin dayanağının sendikamızın örgütlenme faaliyeti yürüttüğü ve üyelerimizin işten çıkarılması sonrasında uzun süredir direniş gerçekleştirdiği SF Trade Tekstil Fabrikası işveren temsilcilerinin şikâyeti olduğunu öğrendim. Bu süreçte sendikamızın ve üyelerimizin örgütlenme özgürlüğünü ağır şekilde ihlal eden işveren, ayrıca sendikal faaliyeti sekteye uğratma amaçlı olarak işten atılan üyelerimize ve bize karşı asılsız suçlamalarda bulunmaktadır. İşten atılan üyelerimizle ilgili şikâyetlerde kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilmiştir. Sıralı olarak ustabaşılardan şirket müdürüne dek pek çok işveren temsilcisi de şahsım hakkında ayrıca şikâyetlerde bulunmuştur” diye konuştu.

Son olarak Alagöz şunları ifade etti: “Bu şikâyetlerle ilgili yürütülen soruşturma ve kovuşturmaların ikisi sonuçlanmış ve hakkımda beraat kararı verilmiştir. Bilinmesini isterim ki, devam etmekte olan bir soruşturmayla ilgili olarak yapılan bu haksız ve hukuksuz yakalama, gözaltı işlemi sendikamızın ve üyelerimizin haklı taleplerini ve direnişini sekteye uğratmak bir yana mücadele azmi ve kararlılığımızı pekiştirmiştir.Mücadelemize devam edeceğiz. Bizi yıldıramayacaklar. ”

SF Trade Tekstil’de Deriteks Sendikasına üye olduktan kısa bir süre sonra performansları gerekçe gösterilerek 4 kadın işçi, 25 Ekim 2019 tarihinde işten çıkartılmıştı. İşçiler, fabrika önünde anayasal hakları olan sendikalaşma hakkı için mücadele başlatmıştı.

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019