Dava Takvimi

January 2022

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
  • ÇHD Davası
6
  • ÇHD Davası
7
  • Boğaziçi Dayanışması davası /Enis Berke Gök, Caner Perit Özen ve 12 kişi
  • ÇHD Davası
8
9
10
11
12
  • Tahir Elçi davası
13
14
15
16
17
  • Osman Kavala, Gezi ve Çarşı davaları
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Kavala’nın avukatından AA’ya: Haberiniz gerçeğe aykırı
15/07/2020, 9:42

BİANET

Anadolu Ajansı’nın (AA), dün yayınladığı “FETÖ’nün ünlü isimleri de hesap verdi” başlıklı habere Osman Kavala’nın avukatı Dr. Köksal Bayraktar’dan yanıt geldi.

Yaklaşık iki yıl altı aydır tutuklu bulunan iş insanı ve hak savunucusu Osman Kavala’nın yer aldığı haberde şu ifadeler yer alıyordu:

“Anadolu Kültür AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala hakkında da FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin ‘casusluk’ ve ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçlarından soruşturma yürütülüyor.

“Kavala, soruşturma kapsamında ‘askeri veya siyasal casusluk’ suçundan tutuklu bulunuyor.”

Kavala’nın avukatı: Gerçeğe aykırı

AA’nın haberinin ardından Osman Kavala’nın avukatı Dr. Köksal Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada şunları ifade etti:

“14 Temmuz 2020 Salı günü Anadolu Haber Ajansı, internet sitesinde gerçeğe ve müvekkilimiz Osman Kavala’nın kişilik hak ve özgürlüklerine tamamen aykırı bir yayın yapmıştır.

“Bu yayın bazı basın kuruluşları tarafından aktarılarak daha yoğun hale getirilmiştir. ‘FETÖ’nün Ünlü İsimleri de Hesap Verdi’ başlıklı bu taraflı, kamuoyunu yanıltıcı internet yayınında müvekkilimiz Sn. Kavala’nın adı kendisiyle ve iktisadi faaliyetleriyle hiçbir ilişiği olmayan bazı iktisadi gruplarla birlikte anılmıştır.

“Hiçbir zaman FETÖ ile ilişkisi olmadı”

“Müvekkilimiz Osman Kavala’nın bugüne kadar hiçbir şekilde ve hiçbir zaman FETÖ/PDY ile ilişkisi olmamıştır. FETÖ/PDY faaliyetlerine katiyen katılmamıştır. Hukuk ve kanun dışı bu terör örgütü ile en küçük bir bağlantısı yoktur.

“Anadolu Ajansı’nın, FETÖ/PDY terör örgütü nedeni ile yargılanan gruplar içinde müvekkilimizin adına yer vermesi son derece yanlış ve maksatlıdır.

“Ayrıca, Sn. Kavala hakkında Gezi Olayları nedeniyle, TCK 312. maddeye dayanılarak açılmış ceza davasında İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 18.02.2020 tarihinde Beraat Kararı verilmiştir.

“Buna rağmen hala anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs suçundan soruşturma yürütüldüğünü ileri sürmek bağımsız yargı organlarının tespit ettiği bir gerçeği inkar anlamını taşımaktadır.

“Yasal yollara başvuracağız”

“Kamuoyuna açıklamak hukuk adına bir zorunluluktur ki, herkes hak ve hürriyetleri içerisinde masumiyet dokunulmazlığına sahiptir. Anadolu Ajansı’nın yayını masumiyet karinesini ihlal edici niteliktedir.

“Bu maddi ve hukuki gerçeği kamuoyuna duyurma ihtiyacını hissederken, gerekli yasal yollara başvuracağımızı saygılarımızla ifade ederiz”

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019