Dava Takvimi

January 2022

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
  • ÇHD Davası
6
  • ÇHD Davası
7
  • Boğaziçi Dayanışması davası /Enis Berke Gök, Caner Perit Özen ve 12 kişi
  • ÇHD Davası
8
9
10
11
12
  • Tahir Elçi davası
13
14
15
16
17
  • Osman Kavala, Gezi ve Çarşı davaları
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
SES’ten açıklama: Gözaltılar serbest bırakılsın
25/05/2021, 17:23

GAZETE DUVAR

SES Eş Genel Başkanı Hüsnü Yıldırım, sendikaya yönelik operasyonlarda gözaltına alınan 8 kişinin serbest bırakılması çağrısında bulundu, “Gözaltılarınız karşısında boyun eğmeyeceğiz” dedi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eş Genel Başkanı Hüsnü Yıldırım, sendikaya yönelik yapılan polis operasyonuna ilişkin basın açıklaması yaptı. SES Genel Merkez’de düzenlenen basın açıklamasında konuşan Yıldırım, başta SES Eş Genel Başkanı Selma Atabey olmak üzere gözaltına alınan 8 kişinin şu isimlerden oluşturduğu söyledi: “Eş Genel Başkanı Gönül Erden, eski Genel Başkan Bedriye Yorgun, eski MYK üyeleri Fikret Çalağan, Belkıs Yurtsever ile Ankara SES Şube önceki dönem Eş Başkanı Rona Temelli ve Ankara Şube Yöneticileri Erdal Turan ve Ramazan Taş, sabah saatlerinde gözaltına alınmıştır.”

‘SİYASİ İKTİDAR HER SIKIŞTIĞINDA YENİ DÜŞMANLAR YARATIYOR’

Son günlerde siyaset-mafya ilişkilerinin gün yüzüne çıktığı bir dönem yaşandığını belirten Hüsnü Yıldırım, hükümetin gündem saptırma amacıyla emek ve demokrasi güçlerine, toplumsal muhalefetin tüm bileşenlerine gözaltıları artırdığını söyledi. Yıldırım, ‘siyasal iktidarın her sıkıştığında yeni düşmanlar yaratarak toplumu kutuplaştırmaya çalıştığını’ belirterek, “Çağırdıklarında ifadeye rahatlıkla gidebilecek, işyerleri kurumları belli olan insanları şafak vakti baskınlarıyla gözaltına alarak demokratik faaliyetleri kriminalize etmeye çalışıyor. Bu tarz yöntemlerle ülkenin bekası için mücadele süsü verip kendi bekalarını korumaya çalışıyorlar” ifadelerine yer verdi.

‘GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ’

“Baskılarınız, gözaltlarınız, mobbing’iniz, şiddetiniz karşısında boyun eğmeyeceğiz” diyen Yıldırım, şöyle konuştu:

‘SENDİKAL FAALİYETLER SUÇ DEĞİL’

İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı ve SES Avukatı Öztürk Türkdoğan, SES’e yönelik yapılan operasyon hakkında şu bilgiyi verdi:

“Operasyon gizli olduğu için henüz bir bilgi yok. Bu tarz gizli soruşturmalar hep aynı şekilde karşımıza çıkıyor. Ya bir basın açıklaması ya bir toplantı gerekçe yapılmıştır. Hemen ortaya bir örgüt çıkarıyorlar ve bu şekilde insanları suçluyorlar. Bugün gözaltına alınan iki arkadaşımız ile ilgili ‘sendikal faaliyetler suç değil’ diye Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararı var. AİHM ‘sendikal faaliyetler suç değil’ diyor. Bugün giderek adli işlemlerin hızlandırılması için başvuru yaptık. Bu konuyla ilgili bir kez daha çağrı yapıyoruz; işlemler hızlandırılsın.”

Basın açıklamasına katılan HDP Ağrı Milletvekili Abdullah Koç da gözaltıları şiddetle kınadıklarını söyleyerek, “İçişleri Bakanı Türkiye’de sıfır işkence olduğunu söyledi. SES yöneticilerine yönelik yapılan ‘şafak’ operasyonu da işkencedir. İçişleri Bakanına yönelik çok ciddi iddialar söz konusu; hemen istifa etmesi gerekiyor. İkili devlet, ikili yargı sistemi ile karşı karşıyayız. Biz de bu gözaltıları şiddetle kınıyoruz” diye konuştu.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Vedat Bulut da SES’e yapılan operasyonu şiddetle kınadıklarını ifade etti, gözaltına alınan yöneticilerin bir an önce serbest bırakılması çağrısında bulundu.

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019