Dava Takvimi

December 2021

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
  • Adalet Kaya (Rosa Kadın Derneği)
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Şırnak Tabip Odası Başkanı Küni’ye yeniden ceza talebi
19/02/2020, 17:47

MEZOPOTAMYA AJANSI

Hakkında verilen 4 yıl 2 ay hapis cezası bozulan Şırnak Tabip Odası Başkanı Dr. Serdar Küni’nin yeniden yargılandığı davada, tanığın ifadeyi işkence altında verdiğini söylemesine rağmen savcı ceza istedi.

Şırnak Tabip Odası Başkanı ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başvuru Hekimi Dr. Serdar Küni’ye “bilerek ve isteyerek örgüte yardım etmek” iddiasıyla verilen 4 yıl 2 ay hapis cezasının istinaf tarafından bozulması üzerine yeniden başlayan yargılamanın 6’ncı duruşması görüldü. Şırnak 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmada Dr. Küni ve avukatı Senem Doğanoğlu hazır bulunurken tanık R.E.’de Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’nden getirilerek salonda hazır edildi.

Tanık emniyette işkence görmüş

Kimlik tespiti yapılmasıyla başlayan duruşmada söz alan Küni, daha önce verdiği savunmalarını tekrarladı. Avukat Senem Doğanoğlu ise delillerin toplanmaya devam edilmesini istedi. Ardından dinlenen tanık R.E ise, “Teşhisi ben yapmadım. İmza bana ait değildir. Serdar Kuni’yi tanımıyorum” dedi. Tanık beyanının ardından söz alan Küni, “Daha önce mahkeme huzuruna getirilen diğer tanıklarda işkence altında ifade imzaladığını söyledi. R.E’nin de işkence altında ifade verdiğini düşünüyorum” dedi.
Mahkeme başkanı bunun üzerine R.E’ye işkence görüp görmediğini sordu. Bunun üzerine R.E emniyette işkence gördüğünü ifade etti.

Tanık yasaklar sırasında cezaevinden çıktı

Ardından söz alan avukat Senem Doğanoğlu tanığa sokağa çıkma yasakları esnasında cezaevinde olup olmadığını sordu. Cevap veren tanık R.E, her iki yasak sırasında da cezaevinde tutuklu bulunduğunu belirtti.

Duruşma ertelendi

Ardından esas hakkında mütalaasını sunan savcılık, Serdar Küni’nin “örgüt üyeliği” iddiasıyla cezalandırılmasını istedi. Küni’nin avukatı Senem Doğanoğlu ise esasa ilişkin savunma için süre talebinde bulundu. Mahkeme heyeti bir sonraki duruşmayı 1 Nisan 2020’ye erteledi.
 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019