Dava Takvimi

December 2021

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
  • Adalet Kaya (Rosa Kadın Derneği)
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Mehmet Türkmen
soruşturma başlatıldı

COVİD-19 salgını sürecinde işçi sendikaları üzerindeki baskı da ağırlaştı. DİSK’in 1 Mayıs’ta Taksim’e çıkması engellendi, yöneticileri gözaltına alındı. Salgına rağmen fabrikalarda işçilerin çalışmaya zorlandığını sosyal medyadan duyuran ve bu yüzden yerel basın tarafından hedef gösterildikten sonra gözaltına alınan DİSK/Tekstil Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, savcılığa verdiği ifadenin ardından serbest bırakıldı.

DİSK Tekstil Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, bir halı dokuma işçisi. Dokuz yaşında Antep’teki Ünaldı Sanayi Bölgesi’ndeki halı atölyelerinde çırak olarak başladığı işçilik hayatı 15 yıl sürdü. Genç bir işçiyken sendikal hareketin içinde yer almaya başladı. Son 25 yıldır Antep’te gerçekleşmiş pek çok önemli grev, direniş ve sendikalaşma mücadelesinde aktif görev aldı.

Türkmen, 2010’da DİSK Tekstil Sendikası’nda, 2011-2013 yılları arasında ise Petrol-İş Sendikası Gaziantep Temsilciliği’nde örgütlenme uzmanı olarak görev yaptı. 2019 Eylül ayından bu yana ise DİSK Tekstil Sendikası Gaziantep Bölge Temsilcisi. Antep, Urfa, Maraş, Adıyaman, Malatya gibi bölge illerindeki tekstil fabrikaları faaliyet alanında bulunuyor.

Türkmen hakkında sosyal medya paylaşımları nedeniyle açılmış, biri beraatle sonuçlanmış, diğeri süren iki dava var. 2016’da, Suruç katliamı sonrası yaptığı, devletin tutumunu eleştiren sosyal medya paylaşımı nedeniyle hakkında “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla dava açıldı. Bu dava daha sonra 2014’te, yine sosyal medyada Kobani ile ilgili paylaşımı hakkında aynı suçtan açılan dava ile birleştirildi. Söz konusu dava, Gaziantep 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sürmekte. Mehmet Türkmen’in 23 Ocak 2018’de gözaltına alınıp tutuklanması ile başlayan diğer davanın konusu ise hükümetin Afrin harekâtı kararını eleştirdiği sosyal medya paylaşımı. Türkmen, bu nedenle yine “terör örgütü propagandası yapmak”tan yargılandı ve 20 Aralık 2018’de beraat etti.

Mehmet Türkmen’in 3 Nisan 2020’de gözaltına alınmasına yol açan süreç, 1 ve 3 Nisan tarihlerindeki sosyal medya paylaşımları ile başladı. Salgına rağmen fabrikalarda işçilerin çalışmaya zorlandığını duyurdu. Türkmen, haberi duyurduktan sonra yerel bir haber sitesinde hedef gösterildi, provokatörlükle itham edildi. Bununla birlikte sosyal medya paylaşımlarında adı geçen fabrika, işçilerin eylemi üzerine 15 gün süreyle üretimi durdurdu.

Türkmen, yapılan bir ihbar nedeniyle 3 Nisan 2020 gece saatlerinde “halkı kin ve nefrete teşvik veya aşağılama” suçlamasıyla evinden gözaltına alınarak Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Burada verdiği ifadenin ardından ertesi gün savcılığa çıkarıldı. Savcılık ifadesinin ardından mahkemeye sevk edilmeye gerek görülmeden serbest bırakıldı.

Mehmet Türkmen’in yaptığı açıklamalardan sonra bölgede 10 kadar fabrika üretime ara verip işçileri ücretli izne gönderdi.

DİSK Tekstil yönetimi, 11 Kasım 2021’de Mehmet Türkmen’i görevden aldı. Türkmen 18 Kasım 2021’de yaptığı sosyal medya paylaşımında, “11 Kasım itibariyle görevden alınmışım. Bugün Uğur Tekstil işçilerine de mesaj gönderilmiş. SGK’ye ve Valiliğe bile günler öncesinden bildirmişler. Ama şu ana kadar bu konuda bana doğrudan iletilen, bana ulaşmış hiçbir bilgi ve belge yok. Bari bunu bu kadar gizli yapmayın. Bölge temsilcisi olarak iki yıldır görev yaptığım ve bu süre içinde binden fazla üye yaparak barajı aşmasına katkı sunduğum sendikadaki görevimden alınıyorum ama bunu yaparken tenezzül edilip bana bir açıklama bile yapılmıyor. Yazık size.” dedi.

 

güncelleme: 19/11/2021, 14:11
 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019