Dava Takvimi

September 2021

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
  • Adalet Kaya (Rosa Kadın Derneği)
7
8
9
10
11
12
13
14
  • Ali Ekber Barmağıç
15
  • ÇHD Kozağaçlı ve Timtik
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Mücella Yapıcı
tutuksuz yargılanıyor
Gezi Davası

Mücella Yapıcı, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) üyesi ve Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi yöneticilerinden. Ayrıca 2012 yılında Taksim Meydanı ve Taksim Gezi Parkı’nı tehdit eden projelere karşı hukuksal ve toplumsal alanda mücadele etmek üzere oluşturulan Taksim Dayanışması temsilcilerinden. Yapıcı, 16 hak savunucunun yargılandığı Gezi Davası sanıklarından birisi ve ağırlaştırılmış müebbet hapis tehdidi ile karşı karşıya.

8 Temmuz 2013’te Gezi protestoları sırasında, aralarında Taksim Dayanışması üyelerinin de bulunduğu 50 kişi ile beraber gözaltına alınan Yapıcı, 11 Temmuz 2013’te serbest bırakıldı.

Daha sonra, gözaltına alınanlardan 26’sı hakkında  “örgüt kurmak ve yönetmek”, “polise mukavemet” ve “gösteri kanuna muhalefet” suçlamasıyla iddianame hazırlandı. Ancak bu iddianame savcının “Şüphelilerin hangi kanundaki hangi suç veya suçları işlemek için örgüt kurdukları veya yönettikleri anlaşılmadığından, şüphelilerin savunmalarının alınabilmesi için iddianamede açıklanması gerekir” demesi ile 10 Şubat 2014 tarihinde reddedildi.

Savcı değişimi ile el değiştiren soruşturmada ikinci bir iddianame hazırlandı. Bu ikinci iddianamede “görevli memura mukavemet” suçlaması çıkarıldı ve aralarında Yapıcı’nın da bulunduğu 26 kişi “örgüt kurmak ve yönetmek” ile “toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet” ile suçlandı. Lakin hazırlanan ikinci iddianamede de ilk iddianamenin ana ret gerekçesi olan “örgüt kurmak ve yönetmekle suçlanan kişilerin, bu örgütü neden kurduklarının belirtilmemiş olması” konusu belirtilmedi. Ancak bu iddianame yine de İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi’nce 17 Mart 2014 kabul edildi ve dava açıldı.

Bu davada Yapıcı’nın 17 yıla kadar hapsi istendi. Fakat 2015’te 26 sanıklı bu davanın tüm sanıklarının beraatine karar verdi.

Ancak ne bu iddianame ne de beraat kararlarıyla süreç kapanmadı. TMMOB’un o dönemki temsilcileri ve Taksim Dayanışması’ndan üç isim; Yapıcı ile beraber İstanbul Şehir Plancıları Odası Başkanı Tayfun Kahraman ve avukat Can Atalay şimdi de Osman Kavala ve 13 hak savunucusu ile birlikte Gezi Davası’nda yargılanıyor.

16 hak savunucusu “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” ile suçlanıyor ve ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

2015’teki beraat kararından 4 yıl sonra hazırlanan bu iddianame ise ilk Gezi soruşturmasını başlatan ve hala “FETÖ” soruşturmaları kapsamında aranan savcı Muammer Akkaş’ın topladığı delillere dayanıyor.

Mimar Yapıcı, Gezi’de meslek alanına ilişkin görevini yaptığı yani kentin yeşil alanını ve ağaçlarını korumaya çalıştığı için “darbe” ile suçlanıyor ve ağırlaştırılmış müebbet hapis tehdidi altında.

Yapıcı’nın da yargılandığı 16 sanıklı Gezi Davası’nın dördüncü duruşması 24-25 Aralık 2019 tarihlerinde gerçekleşti. Bir sonraki duruşma 28 Ocak 2020‘de görüldü ve avukatların reddi hakim talepleri reddedildi. Avukatlar salonu terk ederken izleyiciler dışarı çıkarıldı.

Savcı, 6 Şubat 2020‘de açıkladığı mütalaasında, Mücella Yapıcı’nın Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu’yla birlikte TCK’nin 312. Maddesinde düzenlenen “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs “ten cezalandırılmasını istedi.

Gezi Davası’nın 6. duruşması 18 Şubat 2020‘de görüldü ve  Silivri’deki İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, Mücella Yapıcı ve diğer sanıklar hakkında beraat kararı verdi. Ancak İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, beraat kararlarını 22 Ocak 2021‘de kaldırdı. Daire, dava dosyasının yeniden incelenmek ve hüküm kurulmak üzere ilk derece mahkemesine gönderilmesine hükmetti. Eksik delillerin sağlanması ile yargılamanın devamına karar verildi.

Aralık 2020‘de HDP milletvekili ve Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, ‘Uşak’ta gözaltına alınan 30 üniversite öğrencisi kadının çıplak aramaya maruz bırakıldığını’ açıkladı. AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, iddiayı yalanladı ve “Türkiye’de Çıplak arama yoktur” dedi. Bu sözlerin ardından Mücella Yapıcı sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu ve Gezi eylemleri sırasında gözaltına alındığında çıplak aramaya maruz kaldığını açıkladı. Yapıcı’ya uygulanan çıplak arama için sekiz yıl sonra, Mart 2021‘de iddianame hazırlandı. İddianame kabul edilirse, aramayı gerçekleştiren iki polis ve nezarethane amiri yargılanacak.

Gezi davasında yargılanan 16 sanıktan aralarında Mücella Yapıcı ile tutuklu iş insanı Osman Kavalanın da bulunduğu 9 kişi hakkında verilen beraat kararlarının istinaf mahkemesince bozulması üzerine davanın yeniden görülmesine 21 Mayıs 2021‘de başlandı. Mahkeme, Osman Kavala’nın tutukluluğunun devamına oy çokluğu ile karar verirken, davayı 6 Ağustos 2021‘e erteledi.

güncelleme: 22/05/2021, 12:14
 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019