Dava Takvimi

September 2020

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
7
8
9
  • Özgür Gündem Ana Davası (Eren Keskin)
  • Rosa Kadın Derneği davaları (Gülcihan Şimşek)
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
  • Sevda Çelik Özbingöl
26
27
28
29
30
Sevda Çelik Özbingöl
tutuklandı

Türkiye’de avukatlar üzerindeki baskı ve tehdit, ‘savunma hakkı’nın önünde engel oluşturuyor. Savunma hakkının mahkeme salonları içinde ve dışında yok sayılması, toplu gözaltı ve tutuklamalar, barolara yönelik baskı ve soruşturmalar, avukatların müvekkilleri nedeniyle cezalandırılması avukatların karşı karşıya bulundukları başlıca riskleri oluşturuyor. Bu toplu gözaltı olaylarından biri de 12 Mart 2020’de yaşandı. Avukat Sevda Çelik Özbingöl, Diyarbakır, Şırnak ve Şanlıurfa’da düzenlenen ev baskınlarında, üç ilden 12 meslektaşıyla birlikte gözaltına alındı. Özbingöl, 17 Mart’ta tutuklanarak Urfa T Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Hakkındaki suçlama “silahlı terör örgütüne üye olmak”.

12 Mart 2020 sabahı üç ilde yapılan ev baskınları ile Diyarbakır Barosu’ndan Mesut Beştaş, Özkan Avcı, Zeynep Işık, Bahar Oktay ve Osman Çelik, Şanlıurfa Barosu’ndan Hidayet Enmek, Sevda Özbingöl Çelik, Emrah Baran, Hüseyin İzol, Metin Özbadem, Cemo Tüysüz ve Şeyhmus İnal ile Şırnak Barosu’ndan Gürgün Kadirhan gözaltına alındı.

Gözaltıların ardından pek çok meslek örgütü açıklama yaptı, Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FIDH) ve Dünya İşkenceyle Mücadele Örgütü (OMCT) ortaklığıyla oluşturulan İnsan Hakları Savunucularının Korunması için Gözlemevi, keyfi gözaltı ve adli tacizin, insan hakları alanında çalışan avukatların yürüttüğü meşru insan hakları faaliyetlerine yaptırım getirmek üzere gerçekleştirildiğini duyurdu ve şiddetle kınadı.

Sevda Özbingöl Çelik, 17 Mart 2020’de “silahlı terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla tutuklandı. 20 yıldır Urfa’da avukatlık yapan Özbingöl, ağırlıklı olarak insan hakları alanında çalışıyor. Şanlıurfa Barosu’nun İnsan Hakları Merkezi ve Kadın Hakları Komisyonu, İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) Şanlıurfa Şubesi üyesi, HDP’nin Urfa İl Eski Eş Başkanı. Aynı zamanda HDP Eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın “Terör örgütü propagandası yapmak ve silahlı terör örgütüne üye olmak” iddiasıyla Şanlıurfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın avukatı.

Özbingöl’e, Şanlıurfa 3. Sulh Ceza Hakimliği’ndeki sorgusunda mesleki faaliyetleriyle ilgili sorular, gizli tanık “Rüzgar”ın beyanları soruldu. Özbingöl ifadesinde, vekil-müvekkil ilişkisi dışında bir faaliyeti olmadığını, gizli tanık beyanlarında geçen görüşmeleri mesleği nedeniyle yaptığını söyledi, kendisine sorulan isimlerin müvekkilleri olduğunu hatırlattı.

Ancak mahkeme, Sevda Çelik Özbingöl’ün tutuklanmasına karar verdi. Meslektaşları tutuklanmasına tepki göstererek baro binası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada Özbingöl’ün mesleki faaliyetleri ve yine müvekkilleri ile yaptığı görüşmeler ve gizli tanık beyanıyla ile tutuklandığı vurgulandı.

Sevda Çelik Özbingöl’ün ilk duruşması, yaklaşık 5 aylık tutukluluğun ardından 27 Ağustos 2020 Perşembe günü, saat 09.00’da, Şanlıurfa 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, tutukluluğun devamına karar vererek davayı 25 Eylül 2020 tarihine erteledi.

güncelleme: 27/08/2020, 16:39
 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019