Dava Takvimi

October 2020

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
  • Sevda Çelik Özbingöl
3
4
5
6
7
  • Serdar Küni
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Şeyhmus Gökalp
ceza aldı
TTB Davası

Dr. Şeyhmus Gökalp, geçmiş dönem Türk Tabipler birliği Merkez Konseyi üyesi. Türkiye’nin Afrin Operasyonunu kınayan ve savaşın bir halk sağlığı meselesi olduğunu belirten basın açıklaması nedeniyle diğer Konsey üyeleriyle birlikte 30 Ocak 2018 tarihinde gözaltına alındı.

2 Şubat 2018 tarihinde adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Diyarbakır Merkez Bankası’ndaki görevine bu gözaltı süreci nedeniyle son verildi.

Dr. Gökalp bir doktor ve insan hakları savunucusu. Diyarbakır Tabip Odası’nın İnsan hakları, İşçi sağlığı ve Mesleki hastalıklar, Medya ve Olağanüstü Hal Komisyonları bünyesinde çalışmalar yaptı. Türkiye İnsan Hakları Vakfı bünyesinde de işkence belgelemesi konusunda gönüllü doktorluk hizmeti verdi.

Dr. Gökalp ve diğer 10 Merkez Konsey üyesi 24 Ocak 2018 tarihli basın açıklaması nedeniyle yargılanıyor. 27 Aralık 2018’de yapılan ilk duruşmada doktorlar terör propagandası yapmakla suçlandı.

Davanın 3 Mayıs 2019 tarihli son duruşmasında Dr. Şeyhmus Gökalp ve diğer 10 Merkez Konsey üyesi “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” suçundan 20 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Yargılanan Diğer TTB Merkez Konsey Üyeleri

Aynı dava kapsamında 30 Ocak 2018 tarihinde gözaltına alınan TTB Merkez Konseyi üyesi 11 kişiden 3’ü TTB İkinci Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman ve TTB Merkez Konseyi üyeleri Dr. Şeyhmus Gökalp ile Dr. Ayfer Horasan 2 Şubat 2018 Cuma günü adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, TTB Genel Sekreteri Dr. Sezai Berber ve Merkez Konseyi üyeleri Dr. Hande Arpat, Dr. Selma Güngör, Prof. Dr. Funda Obuz, Dr. Yaşar Ulutaş, Dr. Bülent Nazım Yılmaz ve Prof. Dr. Taner Gören de 4 Şubat 2018’de gerçekleştirilen Savcılık sorgularının ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldılar.

güncelleme: 05/08/2019, 13:58

TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ DAVASI

20 Ocak 2018 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri ulusal güvenliğin tehdit altında olduğu iddiasıyla “Zeytin Dalı” ismi verilen askeri operasyonu başlattı. Hemen ertesi gün İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın sosyal medya paylaşımlarının takip edildiğini belirten açıklaması, operasyona ilişkin muhalif görüşlerin sansürleneceğini haber veriyordu. Nitekim operasyonu protesto eden yürüyüşler yasaklandı, sosyal medyada aksi yönde düşüncelerini paylaşanlar gözaltına alınmaya başladı.

24 Ocak 2018 günü Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi adına yapılan “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” başlıklı açıklama da benzer şekilde soruşturmaya konu edildi. “Savaşa hayır, Barış hemen şimdi” diye biten açıklama devlet yetkilileri tarafından sıkça gündeme getirilip yorumlanınca TTB “her türden çarpıtmayı reddettiklerini” içeren ikinci bir açıklamaya gerek duydu.

28 Ocak 2018 tarihinde İçişleri Bakanlığı TTB Merkez Konseyi üyeleri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulacağını açıkladı. Hemen ertesi gün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı TTB Merkez Konsey üyesi 11 kişiyi kapsayan bir soruşturma başlattı.

30 Ocak 2018’de 7 farklı kentte düzenlenen operasyonla Merkez Konsey üyesi 11 hekim gözaltına alındı: Prof. Dr. Mehmet Raşit Tükel, Prof. Dr. Taner Gören (İstanbul), Dr. Hande Arpat, Prof. Dr. Sinan Adıyaman, Dr. Mehmet Sezai Berber, Dr. Selma Güngör (Ankara), Dr. Bülent Nazım Yılmaz (Eskişehir), Dr. Funda Barlık Obuz (İzmir), Dr. Dursun Yaşar Ulutaş (Adana), Dr. Ayfer Horasan (Van), Dr. Şeyhmus Gökalp (Diyarbakır).

Gözaltı operasyonunun 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu çerçevesinde düzenlendiğini açıklayan Savcılık soruşturma dosyasına gizlilik kararı getirdi.

Gözaltıların ardından İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü Prof. Dr. Raşit Tükel ve Prof. Dr. Taner Gören hakkında 3 ay süreli görevden uzaklaştırma kararı aldı. Dr. Şeyhmus Gökalp de görev yaptığı Diyarbakır Merkez Bankası’ndaki işinden çıkarıldı.

Aynı gün Dünya Tabipler Birliği (WMA), İnsan Hakları İçin Hekimler Örgütü (PHR), Avrupa Hekimler Daimi Komitesi (CPME), Avrupa Tabip Birlikleri Forumu (EFMA) ve Uluslararası İşkence Mağdurları Rehabilitasyon Konseyi (IRCT) yöneticileri gözaltına alınan hekimlerin bir an önce serbest bırakılmasını talep eden bir mektubu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdi. Mektup aynı zamanda Başbakanlık, Dışişleri ve İçişleri Bakanlıkları başta olmak üzere ilgili kurumlara da gönderildi.

Çeşitli meslek örgütleri ve avukatlar tarafından, gözaltına alınan hekimlerle dayanışma amaçlı açıklama ve eylemler yapıldı. Her hafta Çağlayan Adliyesi’nde “Adalet Nöbeti”nde buluşan avukatlar 1 Şubat 2018 tarihli 44. buluşmada TTB’nin açıklamasını okuyarak gözaltıları protesto etti. Açıklamayı okuyan ve hakkında gözaltı kararı olduğu iddiasıyla evi basılan Av. Kemal Aytaç 5 Şubat’ta avukatlarıyla birlikte geldiği adliyede ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Daha sonra bu soruşturmanın genişletildiği ve 14 kişiye aynı açıklama nedeniyle soruşturma açıldığı öğrenildi.

2 Şubat 2018 tarihinde Prof. Dr. Sinan Adıyaman, Dr. Ayfer Horasan ve Dr. Şeyhmus Gökalp; 5 Şubat 2018 tarihinde ise diğer 8 konsey üyesi hekim Sulh Ceza Hakimliği’nce adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

9 Şubat 2018’de gözaltına alınmalarının hemen ardından görev yapmakta oldukları İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’nce 3 ay süreli olmak üzere görevden uzaklaştırılan Raşit Tükel ve Taner Gören hakkındaki karar iptal edildi.

1 Ekim 2018 tarihli iddianameye göre 11 hekim “Terör örgütü propagandası yapmak” (TMK 7/2) ve “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek”le (TCK 216/1) suçlanıyordu.

Davanın ilk duruşması 27 Aralık 2018 tarihinde Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşti. Hekimler beyanda bulundular. Savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.

3 Mayıs 2019 tarihli 3. duruşmada yargılanan 11 eski Merkez Konsey üyesine “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” suçundan 2’şer kez 10’ar ay hapis cezası verilmesine karar verildi. Dr. Hande Arpat’a 2014 yılındaki bazı sosyal medya paylaşımlarında “terör örgütü propagandası” yaptığı gerekçesiyle ayrıca 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verilirken, Dr. Şeyhmus Gökalp ise “terör örgütü propagandası” suçundan beraat etti.

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019