Image
25kasim_kadikoy_gozalti.png

ANKA

‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ kapsamında kadın örgütlerinin çağrısıyla İstanbul Kadıköy’de toplanan kadınlara polis müdahale etti. Kadıköy Kaymakamlığı’nın yasakladığı basın açıklamasını yapmak isteyen kadınlar gözaltına alındı.

Emekçi Kadınlar Derneği, Eşitlik, FKF’li Kadınlar, Kadınlar Direnişte, Kadın Meclisi, LBTİQ artı Meclisleri, Kırmızı Gazete, Özne Kadın İnisiyatifi ve Sosyalist Kadın Hareketi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında bugün Kadıköy Rıhtım’da kitlesel basın açıklaması yapmak istedi. Kadıköy Kaymakamlığı ise “toplumda infial uyandıracağı; milli, vicdani ve insani değerlere dokunabileceği, toplumsal iç barışı tehdit edebileceği ve kamusal düzeni bozabileceği” gerekçesiyle basın açıklamasını yasaklandığını duyurdu.

Kadıköy’de saat 15:00’te toplanarak basın açıklaması yapmak isteyen kadınlara polis müdahale etti, çok sayıda kadın gözaltına alındı. Polis, gazetecilerin de görüntü almasını engelledi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri, aralarında Kadın Meclisleri Genel Sekreteri Fidan Ataselim'in de üyelerinin gözaltına alındığını sosyal medya hesaplarından şöyle açıkladı:

“ARKADAŞLARIMIZI ALACAĞIZ”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri olarak, aralarında Genel Sekreterimiz Fidan Ataselim'in de bulunduğu 40'ı aşkın üyemiz gözaltına alındı. Arkadaşlarımızı alacağız. Kadınları durduramayacaksınız.”

İlerici Kadınlar Derneği Genel Sekreteri Nuray Yenil ve Türkiye Komünist Hareketi (TKH) Genel Başkanı Aysel Tekerek’in de gözaltına alındığı ise TKH’nin sosyal medya hesabından yapılan yazılı açıklamada şöyle duyuruldu:

“TOPLAM 23 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI”

“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla İlerici Kadınlar Derneği tarafından yapılmak istenen basın açıklaması polis saldırısı ile engellendi. Polisin gayrı meşru tutumu sonucu başta Genel Başkan’ımız Aysel Tekerek, İKD Genel Sekreteri Nuray Yenil, İstanbul İl Sekreteri’miz Kamil Tekerek, Parti MK üyelerimiz Ali Öztutan, Evrim Saldıran, Özgür Karadaş olmak üzere parti üyesi ve yöneticisi, İKD üyesi ve yöneticisi toplam 23 kişi gözaltına alındı. 

“POLİS ŞİDDETİNİ PROTESTO EDİYORUZ”

Seçimler öncesi Türkiye Komünist Hareketi Genel Başkanı’nın yapacağı basın açıklamasının polis müdahalesiyle engellenmesi kabul edilemez. ‘Kadına şiddete hayır’ diyenlere yönelik polis şiddetini protesto ediyoruz.

“SEÇİMLERE KATILMA HAKKINA SAHİP BİR PARTİNİN GENEL BAŞKANININ GÖZALTINA ALINMASI ANAYASAL SUÇTUR”

Kimsenin Anayasa’nın üzerinde olmadığını bir kez daha ilan ediyoruz. İstanbul Valiliği, Kadıköy Kaymakamlığı ve Emniyet Müdürü, suç işlemektedir. Seçimlere katılma hakkına sahip bir partinin genel başkanının engellenmesi ve gözaltına alınması, anayasal suçtur. Baskıya, engellemeye ve istibdat rejimine asla boyun eğmeyeceğiz.”