Dava Takvimi

December 2021

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
  • Adalet Kaya (Rosa Kadın Derneği)
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Gözaltına alınan DİSK Tekstil Gaziantep Bölge Temsilcisi Türkmen serbest bırakıldı
04/04/2020, 11:01

EVRENSEL

İşçileri çalışmaya zorlayan fabrikalarla ilgili sosyal medya paylaşımlarından dolayı gözaltına alınan DİSK Tekstil Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen serbest bırakıldı. 

Koronavirüs salgınına rağmen fabrikalarda işçilerin çalışmaya zorlandığını sosyal medyadan duyuran ve bu yüzden hedef gösterilerek gözaltına alınan DİSK/Tekstil Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, savcılığa verdiği ifadenin ardından serbest bırakıldı.

DİSK/Tekstil Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, önceki gün işçilerden aldığı bilgileri Twitter hesabından paylaştı. Türkmen, paylaşımında şu ifadeleri kullandı: Antep’in en büyük tekstil fabrikalarından Melike Tekstil 3’te, iki işçinin #COVID19 testi pozitif çıktığı bilgisi üzerine işçiler iş bıraktı. Fabrika yönetimi işçileri çalışmaya zorluyor. İşçilerin bir kısmı içeri girdi bir kısmı eve döndü bir kısmı ise beklemeye devam ediyor.

YEREL MEDYADA TÜRKMEN’İ HEDEF GÖSTEREN YAZI

Türkmen, haberi duyurduktan sonra  olaymedya.com haber sitesi üzerinden hedef gösterildi. Sitede yer alan yazılarda halk sağlığı uyarısı yapanlar provokatörlükle suçlanarak haklarında işlem yapılması bile istendi.

TEPKİLER ÜZERİNE FABRİKA ÜRETİMİ DURDURDU

Türkmen de haberi duyurduktan sonra Melike Tekstil patronunun, kimi yerel gazeteleri de kullanarak kendisini provokatörlükle suçladığını belirterek “Ama bu işe yaramadı. İşçilerin sesini duyurma çabamız sonuç verdi ve az önce fabrikayı 15 gün süreyle kapatarak işçileri ücretli izine gönderdiler” dedi.

MAHKEMEYE SEVK EDİLMESİNE GEREK BİLE GÖRÜLMEDEN SERBEST BIRAKILDI

Türkmen, yapılan bir ihbar nedeniyle dün (3 Nisan Cuma) gece saatlerinde ise “halkı kin ve nefrete tahrik” suçlamasıyla Güvenlik Şube tarafından evinden gözaltına alınarak Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Bugün savcılığa çıkarılan Türkmen, ifadesinin ardından mahkemeye sevk edilmeye gerek görülmeden serbest bırakıldı.

TÜRKMEN: İŞÇİ SINIFI VE EMEKÇİLERİN TALEPLERİYLE İLGİLİ MÜCADELEMİZ SÜRECEK

Mehmet Türkmen, serbest bırakılmasının ardından yaşananları Evrensel’e aktardı. Türkmen, “Asıl gözaltına alınması gereken, ifade vermesi gereken ve binlerce insanın hayatını tehlikeye atarak suç işleyenler patronlardır. Bütün halkın sağlığını tehdit eden bu salgın karşısında bile ne yazık ki kentimizin ve ülkenin yetkililerinin birinci önceliği sermayenin çıkarlarını gözetmek oluyor. Gözaltına alınmamın sebebi de buydu” dedi.

Mehmet Türkmen, Antep’in yanı sıra Urfa ve Malatya’daki pek çok fabrikadan işçinin de her gün kendilerine ulaşarak çalışma koşullarından şikayet ettiklerini dile getirdi. İşçilerin fabrikalarda yeterli tedbir alınmadığını ilettiklerini söyleyen Türkmen, “Kimi fabrikalarda çalışma saatleri 12 saate çıkmış, kimisinde yemek molaları kısalmış. Biz de işçilerin bize ilettiklerini hem ulusal basınla hem yerel basınla paylaşıyoruz. Bir yandan da Antep İşçi Postası adlı sosyal medya sayfasından paylaşıyoruz” dedi.

Yaptıkları açıklamalardan sonra en az 10 fabrikanın üretime ara verip işçileri ücretli izne gönderdiğini dile getiren Türkmen, “Son olarak Melike Tekstil’de iki işçinin testinin pozitif çıktığını belirten işçiler iş bıraktı ve bize ulaştı. Bu duruma rağmen firma yönetimi işçileri zorla ikna edip çalıştırdı. Biz durumu kamuoyuna yansıttıktan sonra da işçiler ücretli izne yollandı” dedi.

İşçilerin salgına rağmen zorla çalıştırılmasının suç olduğunu belirten Türkmen, “Ancak bunu duyurduğumuz için bize suçlu muamelesi yapıldı. Biz devletin yapması gerekwni yapıyoruz açıkçası. Başpınar Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikalarda hiçbir denetim yapılmıyor, işçiler çalıştırılıyor. Antep’in yüzde 70’i işçi. Bu, Antep’in sağlığı anlamına geliyor ama demek ki Antep’in tanınmış patronları işçilerin sağlığından daha önemli. Biz mücadelemizi sürdüreceğiz. Özellikle bizi hedef gösteren, işçilerin sağlığını gözetmek yerine yerel basında patronların kalemliğini yapanlardan da hukuki olarak hesap soracağız” dedi.

AVUKAT SÖZEN: SENDİKACI OLARAK TÜRKMEN’İN KAMU GÖREVİ VAR

Evrensel’e bilgi veren Türkmen’in avukatı Ahmet Ergin Sözen, “Müvekkilim son attığı iki üç tweet nedeniyle, bir ihbar sonucu “halkı kin ve nefrete teşvik veya aşağılama” suçlamasıyla gözaltına alındı. Müvekkilim, işçilerin verdiği bilgileri halk sağlığının önemine dikkat çekmek için paylaştı. Bakanın, savcının nasıl bir kamu görevi varsa müvekkilimin de bir sendikacı olarak kamu görevi var. Nihayetinde savcılık mahkemeye sevk etmeye gerek görmeden serbest bırakılmasına karar verdi. Soruşturma sürecek, takip edeceğiz” dedi.

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019