Dava Takvimi

January 2022

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
  • ÇHD Davası
6
  • ÇHD Davası
7
  • Boğaziçi Dayanışması davası /Enis Berke Gök, Caner Perit Özen ve 12 kişi
  • ÇHD Davası
8
9
10
11
12
  • Tahir Elçi davası
13
14
15
16
17
  • Osman Kavala, Gezi ve Çarşı davaları
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Can Candan
işine son verildi

Can Candan, hak ihlallerini görünür kılmak için sinemanın gücünü kullanan bir belgeselci ve akademisyen. Barış İçin Akademisyenler bildirisi imzacılarından biri olarak yargılandı. Hem yargılandı hem de süreci kamerasıyla kayıt altına aldı. Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı tarafından rektör atanan Melih Bulu’nun görevden alınması sonrası vekaleten (daha sonra aslen) rektörlük görevine gelen Naci İnci’nin ilk icraatı Candan’ın işine son vermek oldu. Üniversite kampüsüne girmesi de engellendi. 

Can Candan, 26 senelik bir akademisyen. Lisans eğitimini ABD  Hampshire College’da tamamladı. Fotoğraf ve sinemayla ilgilenmeye bu sırada başladı. İlk filminin adı  “Wen”di. Genç bir kadının atlarla olan çok özel ilişkisi üzerine sessiz kısa bir portreydi. Aynı yıl, yani 1989’da, “Boycott Coke” isimli aktivist bir belgesel film yaptı. İlk ödülünü Bulgaristan’dan Türkiye’ye göçe tanıklık eden “Exodus/Göç” (1991) isimli belgesel ile aldı. 

Mezuniyet sonrası öğrenimine yine ABD’de Temple Üniversitesi’nde devam etti. Sanatta yeterlik tez filmi, Berlin Duvarı’nın yıkılmasından sonra Almanya’da Türkiyelilere yönelik artan ırkçılıkla ilgili olan üç dilli belgesel “Duvarlar”dı. 

Candan Türkiye’ye dönerek Bilgi Üniversitesi’nde ders vermeye başladı. Daha sonra bölüm başkanı oldu. 2005’te Sabancı Üniversitesi’ne, 2007’de tam zamanlı öğretim görevlisi olarak Boğaziçi Üniversitesi’ne geçti. Boğaziçi’nde 14 sene boyunca aralıksız olarak Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü bünyesindeki Film Çalışmaları Sertifika Programı’nda belgesel sinema kuramları, tarihi, deneysel sinema, Türkiye’de belgesel sinema, film üretimi, film çalışmaları araştırma projeleri gibi konularda dersler verdi. 

2007’de “docİstanbul – Belgesel Araştırmaları Merkezi’nin kuruluşunda yer aldı. 

2011-2012 arasında İMC Televizyonu’nda Belgesel Sinema Kuşağı ile Belgesel Sohbetleri Programı’nı hazırladı ve sundu. 

Üçüncü uzun metraj belgesel filmi “Benim Çocuğum“u 2013 yılında bitirdi ve galası Boğaziçi’nde yapıldı. Çocukları lezbiyen, gey, biseksüel, trans olan bir grup anne ve babanın, çocuklarını oldukları gibi kabul etmeyi nasıl öğrendiklerine, nasıl hak savunucuları olduklarına tanıklık eden “Benim Çocuğum” büyük ses getirdi. 3. Filmamed Belgesel Film Festivali “Jüri Özel Ödülü” ve 15. Uluslararası Selanik LGBTQ Film Festivali, “En İyi Film” ödüllerini aldı. 

Boğaziçi Üniversitesi’nde cinsel tacizi önleme çalışmalarına dahil oldu. Kadın Araştırmaları Kulübü (BÜKAK) ile ve o zamanki seçilmiş rektör Gülay Barbarosoğlu’nun desteğiyle 2012’de Boğaziçi Üniversitesi Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu’nun (CİTÖK) kuruluşunda yer aldı. 

Rektör yardımcılığı görevindeyken Cumhurbaşkanı tarafından Barbarasoğlu’nun yerine rektör atanan Mehmed Özkan döneminde de resmi olarak Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Araştırmaları Kulübü (BÜLGBTİ+) akademik danışmanlığı görevini üstlendi.

11 Ocak 2016’da kamuoyu ile paylaşılan Barış İçin Akademisyenler bildirisinin imzacılarından biriydi. Hakkında, 3713 sayılı TMK’nın 7/2 maddesine dayanarak “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla dava açıldı. 18 Eylül 2018’de, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Savunmasında, “Hakları ve özgürlükleri Türkiye Cumhuriyeti’nin anayasası ve Türkiye Cumhuriyeti’nin imzaladığı uluslararası anlaşmalarla korunmakta olan bir vatandaş olarak bu suçlamaları kabul edebilmem mümkün değildir” dedi.

Can Candan’ın Boğaziçi Üniversitesi’ndeki görevinden alınmasıyla sonuçlanan süreç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Melih Bulu’yu rektörlük görevine atamasıyla başladı. Erdoğan’ın 2 Ocak 2021’de, 31352 Sayılı Resmi Gazete’de çıkan kararname ile yaptığı atamaya Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, öğrencileri ve mezunları tepki gösterdi. Boğaziçi Direnişi ve akademisyenlerin Boğaziçi Nöbeti böyle başladı. Can Candan hem nöbete katılıyor hem görüntülüyor hem de basına süreçle ilgili açıklamalar yapıyordu. 

Melih Bulu 15 Temmuz 2021’de görevden alındı ve yerine vekaleten Naci İnci atandı. İnci, 16 Temmuz’da, Can Candan’ın üniversitedeki görevine son verdi. Candan, aynı gün, İnci’den gelen yazıyı sosyal medya hesabında paylaştı. 

Öğrencileri ve akademisyenler, derhal Can Candan’a destek açıklamaları yaptı. ABD, Kanada, Meksika, Birleşik Krallık, Almanya, Avusturya, Portekiz, İsviçre ve İsveç gibi 19 farklı ülkeden üç yüze yakın belgesel sinemacı ve akademisyen uluslararası bir kampanya başlattı.

Candan da işlemin hukuka aykırı olduğu iddiasıyla, işine son veren Boğaziçi Üniversitesi’ne dava açtı. 

11 Ekim 2021 günü, Can Candan öğrencilerine bahçede ders vermek üzere kampüsün Aşiyan Kapısına gittiğinde rektörlük talimatıyla içeri alınmadı. Candan, bu süreci de kamerası ile kayıt altına aldı. 

Mülkiyeliler Birliği, 2021 Mülkiye Büyük Ödülü’nü ‘Boğaziçi Demokratik Direniş Bileşenleri‘ adına Can Candan’a verdi.

güncelleme: 02/12/2021, 14:41
 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019