Dava Takvimi

September 2020

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
7
8
9
  • Özgür Gündem Ana Davası (Eren Keskin)
  • Rosa Kadın Derneği davaları (Gülcihan Şimşek)
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
  • Sevda Çelik Özbingöl
26
27
28
29
30
Las Tesis eylemcileri
tutuksuz yargılanıyor

Kadına yönelik cinsel saldırı ve şiddeti protesto için Şilili feminist Las Tesis örgütünün gerçekleştirdiği protesto koreografisini İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de, Antalya’da Türkçe sözlerle tekrarlayan kadınlar polis tarafından engellendi, gözaltına alındı, haklarında dava açıldı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi hak savunucuları Fidan Ataselim, Sevda Yeniköylü ve Ayşen Ece Kavas da gözaltına alınanlar arasındaydı. Performansı İzmir’de gerçekleştiren kadınlar hakkında dava açılırken, Ankara Cebeci Kampüsündeki gösteriye katılan öğrencilerin KYK bursu kesildi. 

Feminist örgüt Las Tesis’in 25 Kasım 2019’da Şili Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bakanlığı önünde düzenlediği danslı protesto, aynı sözlerle Türkiye dahil dünyanın çeşitli ülkelerine yayıldı.

Türkiye’deki ilk eylem, Sosyalist Kadınlar Meclisi (SKM) çağrısıyla 30 Kasım 2019’da Kadıköy Süreyya Operası önünde gerçekleştirildi. Kadınların performansına herhangi bir polis müdahalesi olmadı.

8 Aralık 2019 Pazar günü İstanbul ve Ankara’da birer Las Tesis eylemi vardı. Ankara’daki Kuğulu Park’ta, İstanbul’daki Kadıköy İskele Meydanı’ndaydı. Her iki performansta da aynı sözler kullanıldı, ancak sadece Kadıköy’dekine polis müdahale etti.

Kadıköy’de Kadın Meclisleri’nin çağrısıyla toplanan yüzlerce kadının gerçekleştirdiği performans biterken polis ses cihazlarına el koydu. “Kadın cinayetlerini durduracağız”, “Asla Yalnız yürümeyeceksin” sloganları ile dağılmakta olan kadınlardan altısı, “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşe silahsız katılarak, ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama suçu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesinin bulunması, işlediği suçun kamu düzeninde oluşturduğu tehlike ve kişilerin güvenlik ve esenliği üzerindeki muhtemel tehlikeler” gerekçesiyle ters kelepçe takılarak gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim, platform temsilcisi Ayşen Ece Kavas ve üye Sevda Yeniköylü de bulunuyordu. Performansın sunuculuğunu yapan Ataselim’e gözaltı sırasında polis tarafından hakaret edildi, Ayşen Ece Kavas ise darp edildi.

Kadın hakları savunucularının avukatlarından Tuba Torun, “Polis yasada öngörülen kalabalığı dağıtma usulünü yerine getirmeden müdahale etti. 3 kere çağrı yapmadı, 15 dakika beklemedi, kalabalığı yola doğru sürükleyerek itti. İki yol arasındaki kısımda çembere aldı, koridor açın dağılacağız diyerek sokağa doğru yürüdük, bu kez sokakta iki ucu da kapatmak suretiyle kıstırdı, kalabalığa dağılma fırsatı vermeden gözaltı yaptı” dedi.

Gözaltına alınanlara, performansın sözleri slogan olarak atılmış gibi ele alınarak “toplantı ve yürüyüş kanunlarına muhalefet, cumhurbaşkanına hakaret ve devlet kurumlarını aşağılama” suçlamaları yöneltildi.

İstanbul Valiliği yaptığı açıklamada, şarkının Türkçe çevirisinde geçen “tecavüzcü sensin, öldüren sensin, polisler, hâkimler, devlet ve başkan” sözlerinin suç olduğunu belirtti.

24 saat gözaltında tutulan kadınlar Anadolu 4. Sulh Ceza Hâkimliği’nde mahkemeye çıkarıldı. CMK 109 gereğince soruşturma süresince adli kontrol altına alınmalarına karar verilerek serbest bırakıldılar. Avukatlarının itirazı üzerine kontrol şartı daha sonra kaldırıldı. Soruşturma süreci bekleniyor.

12 Aralık 2019’da Ankara Güvenpark’ta yine bir Las Tesis eylemi vardı. Yüzlerce kadın Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla buluştu. Güvenpark’a gelen kadınların performansına polis izin vermedi ve kadınları kalkanlarla iterek alandan uzaklaştırdı. Zorla uzaklaştırılan kadınlar daha sonra Kızılay AVM önünde toplanarak, danslı eylem gerçekleştirdi. Ancak polis kadınlara burada da müdahale etti. 10 kadın yerde sürüklenerek gözaltına aldı.

8 ve 12 Aralık’taki eylemlere müdahale edilince 15 Aralık 2019’da İzmir ve İstanbul’da birer eylem daha düzenlendi. İstanbul’daki eylemin adresi Beşiktaş Barbaros Hayrettin Paşa Meydanı’ydı. Bir hafta önceki performansın aynısı tekrarlandı. Polis geniş güvenlik önlemleri aldı ancak müdahale etmedi. Eylemin ardından kadınlar şarkılar söyleyip halay çektiler. Eylem “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” sloganlarıyla son buldu.

İzmir’de ise yüzlerce kadın Alsancak’ta bir araya geldi. Türkçe ve İspanyolca Las Tesis şarkısı eşliğinde dans eden kadınlar sık sık, “Asla yalnız yürümeyeceksin”, “Gelsin baba, gelsin koca, gelsin cop. İnadına isyan, inadına özgürlük” sloganları attı. Eyleme müdahale edilmedi ancak bittikten sonra 25 kadın hakkında ifadeye çağırma kararı çıkartıldı. Güvenlik Şube’ye götürülen kadınlar TCK 301 (Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama) ve TCK 2911’e (Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu) muhalefetle suçlandı. Kadınlar ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. 24 kadın hakkında “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefetten” iddianame düzenlenerek Şubat 2020’de dava açıldı.

İzmir’deki eylemle aynı gün Cumhuriyet Halk Partili (CHP) kadın milletvekilleri, Las Tesis performansına polisin müdahalesini Meclis’te protesto etti. İçişleri Bakanlığı bütçesinin görüşmelerinde söz alan CHP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, “Bu eylemi yapmak için dokunulmaz olmanız gereken tek ülke ise sayenizde Türkiye oldu. Şimdi kadın milletvekilleri olarak şiddet gören öldürülen tüm kadınlar adına size iki çift lafımız var” dedi.

Milletvekilleri daha sonra hep birlikte Türkçe’ye uyarlanan sözleri söyledi. CHP’nin eylemine HDP’li milletvekilleri de destek verdi. Eylemin ardından söz alan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “…Türkiye’de polise, hâkime, devlete, Başkan’a ‘tecavüzcü’ ve ‘öldüren’ demeyi gerektirmiyor. Eğer dans da olacaksa hepimiz dans edelim ayrı da en çok dansı Latin Amerika yapıyor, ne durumda olduğunu biliyoruz… Eğer bunları söyleyerek bu mesele çözülecekse Meclis de duysun. Eğer bu Meclis, ‘Bunları söylemeye devam etsinler’ derse ben İçişleri Bakanı’yım, kanuna rağmen, Anayasa’ya rağmen en geniş hakkımı kullanacağım” dedi.

25 Aralık’ta kadınlar bu kez Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde bir araya geldi. Ancak bir gün önce Türkiye Gençlik Birliği (TGB) tarafından hedef gösterildiler. TGB, “Dans adı altında devlet düşmanlığı yapılmasına izin vermeyeceklerini” duyurdu. Polis eyleme müdahale etti, 5’i kadın 3’ü erkek 8 öğrenciyi gözaltına aldı. Öğrenciler daha sonra serbest bırakıldı. Öğrenciler hakkında soruşturma başlatan Kredi ve Yurt Kurumu (KYK), üniversiteli kadınları yurttan attı, burslarını kesti.

Antalya Kadın Platformu üyesi yaklaşık yüz kadın, 29 Aralık 2019’da Kazım Özalp Caddesi’ndeki Attalos heykeli önünde bir araya geldi. “Yaşamak istiyoruz” yazılı pankart açan kadınlar dans etmek istedi, ancak polis şarkının  sözlerini gerekçe göstererek dansa izin vermedi. Polisin engellemesinin ardından kadınlar yaşamını yitiren kadınlar için saygı duruşu yaptı. Ardından basın açıklaması okundu.

Peformansın, İspanyolca orijinalinden Türkçe’ye tercüme edilen sözleri şöyle:

Patriyarka bir yargıç

Kadın olmak suçumuz

Kestiğiniz cezamız

Seyrettiğiniz şiddet

Ataerki bir yargıç

Kadın olmak suçumuz

Kestiğiniz cezamız

Seyrettiğiniz şiddet

Tecavüzler

Cezasız katiller

Şüpheli ölümler

Kadın cinayetleri

Suç bende değil her neredeysem

Ne giydiysem, suç bende değil

Suç bende değil her neredeysem

Ne içtiysem, suç bende değil

Tecavüzcü sensin, öldüren sensin

Polisler, hâkimler, devlet ve başkan

Direnen kadınlar

Dünyada her yerde

Asla yalnız yürümeyeceksin…

güncelleme: 11/02/2020, 10:47
 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019