Dava Takvimi

December 2020

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
  • ODTÜ Onur Yürüyüşü Davası
11
  • Sevda Çelik Özbingöl
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
  • Rosa Kadın Derneği (Gülistan Nazlıer)
24
  • Özgür Gündem Ana Davası
  • Eren Keskin
25
26
27
28
29
30
31
Raşit Tükel  
ceza aldı
Barış Akademisyenleri Davası,
TTB Davası

Türk Tabipleri Birliği (TTB) eski Merkez Konsey Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, hepsi konsey üyesi 10 meslektaşıyla birlikte, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamasıyla yargılandı, 3 Mayıs 2019’da 1 yıl 8 ay hapis cezası aldı. Davaya gerekçe olarak, TTB’nin Afrin’e yönelik ‘Zeytin Dalı’ harekâtı sırasında yaptığı “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” başlıklı açıklama ile 1 Eylül 2016 Dünya Barış Günü açıklaması gösterildi. Tükel aynı zamanda “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzalayan Barış İçin Akademisyenler’den biri.

 Prof. Dr. Raşit Tükel, 1959 Aydın Nazilli doğumlu. 1983’te Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda uzmanlık yaptı. 2000 yılında profesör oldu.

2015’de yapılan seçimlerde İstanbul Üniversitesi rektörlüğü için en güçlü adaylardan biriydi. Aday belirleme seçimlerinde 1202 oy alarak sandıktan birinci çıktı. Ancak Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından Cumhurbaşkanına sunulan atama listesinde ismi ikinci sıraya yazıldı. Tükel’in seçimden birinci çıkmasına rağmen rektörlüğe, YÖK’ün listesinde adı ilk sıraya yazılan ancak seçimden ikinci çıkan Mahmut Ak atandı.

Atama; öğretim görevlileri, araştırma görevlileri, üniversite çalışanları ve öğrenciler tarafından İstanbul Üniversitesi ana binası önünde protesto edildi. Rektör olarak Raşit Tükel’in atanması için akademik çevrede başlatılan kampanyaya yaklaşık 15 bin kişi imza verdi.

Tükel, TTB Merkez Konseyi’nde 2014-2016 döneminde II. Başkan, 2016-2018 döneminde Başkan olarak görev yaptı. Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türkiye’deki hekimlerin yüzde 80’inin üye olduğu, hükümetten yardım almayan, mesleki bir sivil toplum örgütüdür. Kuruluş amaçları arasında Türkiye halkının sağlığını korumak, geliştirmek ve herkesin kolay ulaşabileceği kaliteli ve uygun maliyetli sağlık hizmeti için çalışmak, meslek ahlakını en iyi şekilde korumak gibi öncelikler bulunmaktadır.

Prof. Dr. Raşit Tükel aynı zamanda, “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzalayan Barış İçin Akademisyenler’den biri olarak “terör örgütü propagandası” iddiasıyla İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıyor. Beyanında suçlamayı reddederek, “Attığım imza, ülkemizde barış içinde, insancıl ve sağlıklı koşullarda yaşam hakkının tesis edilmesi, bunun için hukuk içinde bütün çabaların gösterilmesi, Kürt sorununun barışçıl yöntemlerle çözülebilmesi, devlet tarafından barış içinde yaşama hakkının sağlanması isteğinin dile getirilmesidir… Bu çatışmalar, doğrudan etkilerinin yanında, sağlık ve halk sağlığı hizmetlerini aksatma, çevreye zarar verme, yerinden edilmiş kişilerde sorunlara yol açma, insan hakları ihlalleri, şiddeti arttırma gibi nedenlerle biz hekimlerin ilgi ve çalışma alanına girmektedir” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinde başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı’na “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” diyerek karşı çıkan dönemin Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi üyesi 10 doktorla birlikte 30 Ocak 2018’de gözaltına alındı. Polis, TTB Genel Merkezi’ne de baskın düzenledi, arama yaptı. Raşit Tükel, 5 Şubat 2018’de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Gözaltındayken İstanbul Üniversitesi Rektörü Mahmut Ak tarafından İstanbul Üniversitesi’ndeki görevinden üç ay süreyle uzaklaştırıldı.

11 doktor hakkında açılan davanın, Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşması 3 Mayıs 2019’da yapıldı. Mahkeme heyeti, hekimlerden Hande Arpat’ı hem “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” hem de “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla toplam 3 yıl 3 ay 22 gün hapis cezasına çarptırdı. Aralarında Raşit Tükel’in de bulunduğu diğer 10 hekime ise “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek”ten 1 yıl 8’er ay hapis cezası verdi. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması talebini reddettikleri için hekimlerin cezaları ertelenmedi.

Ceza verilen TTB Merkez Konsey üyesi 11 hekimin isimleri: Mehmet Raşit Tükel, Sinan Adıyaman, Ayfer Horasan, Bülent Nazım Yılmaz, Dursun Yaşar Ulutaş, Funda Barlık Obuz, Hande Arpat, Mehmet Sezai Berber, Mustafa Tamer Gören, Selma Güngör, Şeyhmus Gökalp.

güncelleme: 09/01/2020, 11:20

TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ DAVASI

20 Ocak 2018 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri ulusal güvenliğin tehdit altında olduğu iddiasıyla “Zeytin Dalı” ismi verilen askeri operasyonu başlattı. Hemen ertesi gün İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın sosyal medya paylaşımlarının takip edildiğini belirten açıklaması, operasyona ilişkin muhalif görüşlerin sansürleneceğini haber veriyordu. Nitekim operasyonu protesto eden yürüyüşler yasaklandı, sosyal medyada aksi yönde düşüncelerini paylaşanlar gözaltına alınmaya başladı.

24 Ocak 2018 günü Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi adına yapılan “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” başlıklı açıklama da benzer şekilde soruşturmaya konu edildi. “Savaşa hayır, Barış hemen şimdi” diye biten açıklama devlet yetkilileri tarafından sıkça gündeme getirilip yorumlanınca TTB “her türden çarpıtmayı reddettiklerini” içeren ikinci bir açıklamaya gerek duydu.

28 Ocak 2018 tarihinde İçişleri Bakanlığı TTB Merkez Konseyi üyeleri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulacağını açıkladı. Hemen ertesi gün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı TTB Merkez Konsey üyesi 11 kişiyi kapsayan bir soruşturma başlattı.

30 Ocak 2018’de 7 farklı kentte düzenlenen operasyonla Merkez Konsey üyesi 11 hekim gözaltına alındı: Prof. Dr. Mehmet Raşit Tükel, Prof. Dr. Taner Gören (İstanbul), Dr. Hande Arpat, Prof. Dr. Sinan Adıyaman, Dr. Mehmet Sezai Berber, Dr. Selma Güngör (Ankara), Dr. Bülent Nazım Yılmaz (Eskişehir), Dr. Funda Barlık Obuz (İzmir), Dr. Dursun Yaşar Ulutaş (Adana), Dr. Ayfer Horasan (Van), Dr. Şeyhmus Gökalp (Diyarbakır).

Gözaltı operasyonunun 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu çerçevesinde düzenlendiğini açıklayan Savcılık soruşturma dosyasına gizlilik kararı getirdi.

Gözaltıların ardından İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü Prof. Dr. Raşit Tükel ve Prof. Dr. Taner Gören hakkında 3 ay süreli görevden uzaklaştırma kararı aldı. Dr. Şeyhmus Gökalp de görev yaptığı Diyarbakır Merkez Bankası’ndaki işinden çıkarıldı.

Aynı gün Dünya Tabipler Birliği (WMA), İnsan Hakları İçin Hekimler Örgütü (PHR), Avrupa Hekimler Daimi Komitesi (CPME), Avrupa Tabip Birlikleri Forumu (EFMA) ve Uluslararası İşkence Mağdurları Rehabilitasyon Konseyi (IRCT) yöneticileri gözaltına alınan hekimlerin bir an önce serbest bırakılmasını talep eden bir mektubu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdi. Mektup aynı zamanda Başbakanlık, Dışişleri ve İçişleri Bakanlıkları başta olmak üzere ilgili kurumlara da gönderildi.

Çeşitli meslek örgütleri ve avukatlar tarafından, gözaltına alınan hekimlerle dayanışma amaçlı açıklama ve eylemler yapıldı. Her hafta Çağlayan Adliyesi’nde “Adalet Nöbeti”nde buluşan avukatlar 1 Şubat 2018 tarihli 44. buluşmada TTB’nin açıklamasını okuyarak gözaltıları protesto etti. Açıklamayı okuyan ve hakkında gözaltı kararı olduğu iddiasıyla evi basılan Av. Kemal Aytaç 5 Şubat’ta avukatlarıyla birlikte geldiği adliyede ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Daha sonra bu soruşturmanın genişletildiği ve 14 kişiye aynı açıklama nedeniyle soruşturma açıldığı öğrenildi.

2 Şubat 2018 tarihinde Prof. Dr. Sinan Adıyaman, Dr. Ayfer Horasan ve Dr. Şeyhmus Gökalp; 5 Şubat 2018 tarihinde ise diğer 8 konsey üyesi hekim Sulh Ceza Hakimliği’nce adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

9 Şubat 2018’de gözaltına alınmalarının hemen ardından görev yapmakta oldukları İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’nce 3 ay süreli olmak üzere görevden uzaklaştırılan Raşit Tükel ve Taner Gören hakkındaki karar iptal edildi.

1 Ekim 2018 tarihli iddianameye göre 11 hekim “Terör örgütü propagandası yapmak” (TMK 7/2) ve “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek”le (TCK 216/1) suçlanıyordu.

Davanın ilk duruşması 27 Aralık 2018 tarihinde Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşti. Hekimler beyanda bulundular. Savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.

3 Mayıs 2019 tarihli 3. duruşmada yargılanan 11 eski Merkez Konsey üyesine “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” suçundan 2’şer kez 10’ar ay hapis cezası verilmesine karar verildi. Dr. Hande Arpat’a 2014 yılındaki bazı sosyal medya paylaşımlarında “terör örgütü propagandası” yaptığı gerekçesiyle ayrıca 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verilirken, Dr. Şeyhmus Gökalp ise “terör örgütü propagandası” suçundan beraat etti.

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019