Dava Takvimi

September 2020

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
7
8
9
  • Özgür Gündem Ana Davası (Eren Keskin)
  • Rosa Kadın Derneği davaları (Gülcihan Şimşek)
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
  • Sevda Çelik Özbingöl
26
27
28
29
30
Rosa Kadın Derneği
tutuklu yargılanıyor

Temel çalışma alanı, kadına yönelik şiddetin her türüyle mücadele etmek olan Rosa Kadın Derneği’nin yöneticileri ve üyeleri, Mayıs 2020’den bu yana art arda düzenlenen polis baskınlarıyla gözaltına alındı, tutuklandı. Kurucularına ve yönetim kurulu üyelerine, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla dava açıldı. 

 Rosa Kadın Derneği 29 Aralık 2018’den bu yana, Diyarbakır merkezli bir sivil toplum örgütü olarak faaliyet gösteriyor. Bölgede bu alanda çalışan sınırlı sayıda STK’dan biri. Daha önce farklı kurumlarda, kadına yönelik şiddetle mücadele ve kadın çalışmalarında yer almış Adalet Kaya tarafından kuruldu. Kurucu üyeleri ise Ayla Akat Ata, Ruken Ergüneş Özdemir, Narin Gezgör, Fatma Gültekin, Elif Tirenç İpek Ulaş ve Yüksel Baran’dan oluşuyor.

Amaçları, kadına yönelik şiddetin her türüyle mücadele etmek,  kadına yönelik her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılmasını sağlayacak çalışmalar yürütmek, toplumsal cinsiyet eşitliğini yaygınlaştırmak için projeler geliştirmek, uygulamak, sivil toplumun ve kadın örgütlerinin güçlenmesine yönelik çalışmalar yapmak, doğayı ve doğal yaşamı korumak, demokrasi ve barış kültürünü yaymak ve gerçekleştirmek. Kuruluşlarından bu yana, yaklaşık 160 şiddet mağduru başvurucuya ihtiyacına göre destek oldular.

Rosa Kadın Derneği’ne yönelik gözaltı ve tutuklama dalgası, 22 Mayıs 2020’de başladı. Sabah 04:00 sularında Diyarbakır’da yapılan polis baskınlarında gözaltına alınan 18 kişi arasında Rosa Kadın Derneği üye ve yöneticileri de vardı. Gözaltındaki dernek üyelerine “8 Mart’ı tertip etmenizdeki amaç neydi?”, “Gülistan Doku pankartını neden taşıdınız” gibi sorular soruldu.

22 Mayıs’ta gözaltına alının 13 dernek üye ve yöneticisinden aralarında Ayla Akat Ata’nın da bulunduğu 5 kadın ertesi gün adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, 8 kadın tutuklandı. Tutuklulardan ikisi daha sonra tahliye edildi. Derneğe dönük suçlamalar arasında, bir gizli tanığın “Daha geniş kitlelerin desteğini almak için tüm kadınları ilgilendiren ve kamuoyunun yakın ilgi gösterdiği kadın cinayetleri, cinsel tacizler gibi konulara ele alarak legal görünüm imajı verip örgüte eleman kazandırmak,” ifadeleri yer aldı.

Derneğe yönelik operasyonun ikinci dalgası 7 Haziran 2020’de yaşandı. Yöneticilerden Gülistan Nazlıer ile üye Suzan İşbilen gözaltına alındı. İşbilen KOAH hastası olması nedeniyle elektronik kelepçe takılarak ev hapsine alındı, Nazlıer ise tutuklandı. 26 Haziran 2020’de dernek yöneticisi Rojda Barış, evine baskın düzenlenerek gözaltına alındı. Barış, 29 Haziran’da “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla tutuklandı.

Polis ve savcılıktaki sorgularında dernek üyelerine yöneltilen suçlamalar arasında, 8 Mart mitingini tertiplemek, trafikteki cinsiyetçiliğe ve şiddete karşı mor konvoy oluşturmak, ‘kadınlar nasıl bir barışı hayal ediyor’ içerikli atölye çalışması yapmak, savaşa karşı basın açıklaması yapmak, kayyum politikalarına karşı eylemde bulunmak ve açıklamalar yapmak, dernekten SMS mesajı almış olmak, kentteki diğer STK’lar ile ortaklaşmak, gazetecilere verdikleri görüşlerin içerikleri, katıldıkları cenaze ve taziyeler, sosyal medya paylaşımları bulunuyordu.

Üç dalga halinde gelen operasyonların ardından, Rosa Kadın Derneği’nden 8 kadın tutuklu, 8 kadın adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı, iki kadın hakkında yakalama kararı var, bir kadın ise serbest bırakıldı. Tutuklu hak savunucuların isimleri şöyle: Adalet Kaya, Narin Gezgör, Fatma Gültekin, Rojda Barış, Gülistan Nazlıer, Gülcihan Şimşek, Remziye Sızıcı, Sevim Coşkun. Haklarında açılan davalardaki suçlama, “silahlı terör örgütüne üye olmak”.

Adalet Kaya ile Remziye Sızıcı’nın ilk duruşması, 9 Temmuz 2020’de görülecekti. Ancak mahkeme resen duruşma açtı, sanıksız ve müdafiisiz yapılan duruşma, dosyaların birleştirilmesi talebiyle Eylül ayına ertelendi. Kaya ile Sızıcı’nın tutukluluk hallerinin de devamına karar verildi. Adalet Kaya, 18 Ağustos 2020’de, duruşma tarihinden önce, Narin Gezgör ise 4 Eylül 2020‘de, Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nce yapılan tutukluluk incelemesi sonucu tahliye edildi. 7 Eylül 2020‘de, Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk duruşması görülen Gülistan Nazlıer de tahliye edilirken, Sevim Coşkun’un tutukluluk halinin devamına karar verildi.

güncelleme: 08/09/2020, 10:25
 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019