Dava Takvimi

December 2021

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
  • Adalet Kaya (Rosa Kadın Derneği)
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Rosa Kadın Derneği
tutuklu yargılanıyor

Temel çalışma alanı, kadına yönelik şiddetin her türüyle mücadele etmek olan Rosa Kadın Derneği’nin yöneticileri ve üyeleri, Mayıs 2020’den bu yana art arda düzenlenen polis baskınlarıyla gözaltına alındı, tutuklandı. Kurucularına ve yönetim kurulu üyelerine, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla dava açıldı. 

 Rosa Kadın Derneği 29 Aralık 2018’den bu yana, Diyarbakır merkezli bir sivil toplum örgütü olarak faaliyet gösteriyor. Bölgede bu alanda çalışan sınırlı sayıda STK’dan biri. Daha önce farklı kurumlarda, kadına yönelik şiddetle mücadele ve kadın çalışmalarında yer almış Adalet Kaya tarafından kuruldu. Kurucu üyeleri ise Ayla Akat Ata, Ruken Ergüneş Özdemir, Narin Gezgör, Fatma Gültekin, Elif Tirenç İpek Ulaş ve Yüksel Baran’dan oluşuyor.

Amaçları, kadına yönelik şiddetin her türüyle mücadele etmek,  kadına yönelik her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılmasını sağlayacak çalışmalar yürütmek, toplumsal cinsiyet eşitliğini yaygınlaştırmak için projeler geliştirmek, uygulamak, sivil toplumun ve kadın örgütlerinin güçlenmesine yönelik çalışmalar yapmak, doğayı ve doğal yaşamı korumak, demokrasi ve barış kültürünü yaymak ve gerçekleştirmek. Kuruluşlarından bu yana, yaklaşık 160 şiddet mağduru başvurucuya ihtiyacına göre destek oldular.

Rosa Kadın Derneği’ne yönelik gözaltı ve tutuklama dalgası, 22 Mayıs 2020’de başladı. Sabah 04:00 sularında Diyarbakır’da yapılan polis baskınlarında gözaltına alınan 18 kişi arasında Rosa Kadın Derneği üye ve yöneticileri de vardı. Gözaltındaki dernek üyelerine “8 Mart’ı tertip etmenizdeki amaç neydi?”, “Gülistan Doku pankartını neden taşıdınız” gibi sorular soruldu.

22 Mayıs’ta gözaltına alının 13 dernek üye ve yöneticisinden aralarında Ayla Akat Ata’nın da bulunduğu 5 kadın ertesi gün adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, 8 kadın tutuklandı. Tutuklulardan ikisi daha sonra tahliye edildi. Derneğe dönük suçlamalar arasında, bir gizli tanığın “Daha geniş kitlelerin desteğini almak için tüm kadınları ilgilendiren ve kamuoyunun yakın ilgi gösterdiği kadın cinayetleri, cinsel tacizler gibi konulara ele alarak legal görünüm imajı verip örgüte eleman kazandırmak,” ifadeleri yer aldı.

Derneğe yönelik operasyonun ikinci dalgası 7 Haziran 2020’de yaşandı. Yöneticilerden Gülistan Nazlıer ile üye Suzan İşbilen gözaltına alındı. İşbilen KOAH hastası olması nedeniyle elektronik kelepçe takılarak ev hapsine alındı, Nazlıer ise tutuklandı. 26 Haziran 2020’de dernek yöneticisi Rojda Barış, evine baskın düzenlenerek gözaltına alındı. Barış, 29 Haziran’da “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla tutuklandı.

Polis ve savcılıktaki sorgularında dernek üyelerine yöneltilen suçlamalar arasında, 8 Mart mitingini tertiplemek, trafikteki cinsiyetçiliğe ve şiddete karşı mor konvoy oluşturmak, ‘kadınlar nasıl bir barışı hayal ediyor’ içerikli atölye çalışması yapmak, savaşa karşı basın açıklaması yapmak, kayyum politikalarına karşı eylemde bulunmak ve açıklamalar yapmak, dernekten SMS mesajı almış olmak, kentteki diğer STK’lar ile ortaklaşmak, gazetecilere verdikleri görüşlerin içerikleri, katıldıkları cenaze ve taziyeler, sosyal medya paylaşımları bulunuyordu.

Üç dalga halinde gelen operasyonların ardından, Rosa Kadın Derneği’nden 8 kadın tutuklu, 8 kadın adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı, iki kadın hakkında yakalama kararı var, bir kadın ise serbest bırakıldı. Tutuklu hak savunucuların isimleri şöyle: Adalet Kaya, Narin Gezgör, Fatma Gültekin, Rojda Barış, Gülistan Nazlıer, Gülcihan Şimşek, Remziye Sızıcı, Sevim Coşkun. Haklarında açılan davalardaki suçlama, “silahlı terör örgütüne üye olmak”.

Adalet Kaya ile Remziye Sızıcı’nın ilk duruşması, 9 Temmuz 2020’de görülecekti. Ancak mahkeme resen duruşma açtı, sanıksız ve müdafiisiz yapılan duruşma, dosyaların birleştirilmesi talebiyle Eylül ayına ertelendi. Kaya ile Sızıcı’nın tutukluluk hallerinin de devamına karar verildi. Adalet Kaya, 18 Ağustos 2020’de, duruşma tarihinden önce, Narin Gezgör ise 4 Eylül 2020‘de, Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nce yapılan tutukluluk incelemesi sonucu tahliye edildi. 7 Eylül 2020‘de, Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk duruşması görülen Gülistan Nazlıer de tahliye edilirken, Sevim Coşkun’un tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Rojda Barış’ın yargılandığı davanın ilk duruşması 14 Ekim 2020‘de yapıldı. “Örgüt üyesi olma” iddiasıyla Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Barış, delillerin toplanmış olması ve kaçma şüphesinin olmadığı gerekçesiyle tahliye edildi. 2 Kasım 2020‘deki ikinci duruşmada karar çıktı ve mahkeme Barış’a “örgüt propagandası” suçlamasından beraat, “örgüt üyeliği” suçlamasından ise 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

29 Ekim 2020‘de ise Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı gazeteci Nurcan Yalçın’a Rosa Kadın Derneği hakkında yürütülen soruşturma kapsamında, “örgüte üye olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” suçlarından, 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırladı. İddianamede, gizli tanıkların anlatımları, Rosa Kadın Derneği’ne üyeliği, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterildi.

Narin Gezgör hakkında açılan davanın karar duruşması 11 Kasım 2020’de yapıldı ve mahkeme Gezgör’ün, “örgüt üyesi olmak” suçunu işlediğine kanaat getirerek, 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

Gülistan Nazlıer hakkındaki davanın 18 Kasım 2020‘deki duruşmasında savcı esas hakkında mütalaasını verdi ve gizli tanık ifadeleri ile Rosa Kadın Derneği üyeliğini delil olarak göstererek Nazlıer’in “silahlı terör örgütü üyeliği”nden cezalandırılmasını istedi.

Gülistan Nazlıer ve Sevim Coşkun hakkında ayrı ayrı açılan davaların karar duruşmaları 23 Aralık 2020‘de Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuksuz yargılanan Gülistan Nazlıer’e “örgüt üyeliği” iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Tutuklu yargılanan Sevim Coşkun’a yine “örgüt üyeliği” iddiasıyla 7 yıl, “polise mukavemet” ettiği iddiasıyla da 1 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Coşkun, cezası kesinleşene kadar tahliye edildi. Her iki karar da istinafa götürülecek.
Adalet Kaya’nın birleşmiş iddianamelerden oluşan davasının ilk duruşması Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 3 Mart 2021‘de görüldü. Kaya’ya Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Rojova Derneği’ne üyeliği soruldu. Mahkeme, Diyarbakır Valiliği Dernekler Masası’na müzekkere yazılarak Kaya’nın Rojava Derneği’ne ilişkin resmi başvurusunun olup olmadığına ve adli kontrol tedbirinin kaldırılmasına karar vererek duruşmayı 6 Eylül 2021’e erteledi.
İlk dalga baskınlardan 11 ay sonra, 5 Nisan 2021‘de Diyarbakır’da kadınlara yönelik bir gözaltı operasyonu sırasında Rosa Kadın Derneği’nin merkezi de tekrar basıldı. Kapısı kırıldı, alarm sistemi söküldü ve içeride hiçbir yönetici yokken arama yapıldı.

Dernek Başkanı Adalet Kaya hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla açılan ve daha sonra birleştirilen davanın duruşması 6 Eylül 2021‘de Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Savcılık, dijital materyallerin incelenme raporunun beklenmesini talep etti. Kaya ve avukatı, dijital raporun gelmemesi nedeniyle savunma yapmadı. Mahkeme, dijital araştırma raporunun beklenmesine karar vererek, duruşmayı 6 Aralık 2021‘e erteledi.

güncelleme: 19/11/2021, 14:44
 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019