Dava Takvimi

December 2020

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
  • ODTÜ Onur Yürüyüşü Davası
11
  • Sevda Çelik Özbingöl
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
  • Rosa Kadın Derneği (Gülistan Nazlıer)
24
  • Özgür Gündem Ana Davası
  • Eren Keskin
25
26
27
28
29
30
31
İsmail Temel
gözaltına alındı

İzmirli LGBTİ+ aktivisti İsmail Temel, 5 Ağustos 2020’de İstanbul Sözleşmesi’ni savunmak için Alsancak’ta düzenlenen eylemde polis tarafından darp edildi. Gözaltına alınırken gördüğü şiddet üzerine bayılan Temel, ambulans yerine polis aracına alınarak hastaneye götürüldü. Daha sonra “polise mukavemet etmek” iddiasıyla ifadeye çağrıldı. Rızası dışında ailesine cinsel yönelimi açıklanan Temel, evini ve işini kaybetti.

İstanbul Sözleşmesi Savunucuları’ndan İsmail Temel 20 yaşında. 2019’dan bu yana İzmir Kızıl Okyanus LGBTİ+ örgütünde hak mücadelesi veriyor. Bu mücadelenin bir parçası olarak 5 Ağustos 2020’de, İstanbul Sözleşmesi’nin tartışmaya açılmasını protesto etmek üzere İzmir Alsancak’ta düzenlenen eyleme katıldı.

Eylemin ardından alandan ayrılırken, taksiye binmek üzere olduğu ara sokakta polis tarafından dışarı çekilerek araçtan indirildi. Darp edilip yerde sürüklendi, kendisine ve ailesine yönelik hakaret edildi, nefret söyleminde bulunuldu, ters kelepçe takılmak istendi. Gördüğü şiddetin etkisiyle kriz geçirerek bayıldı. Polisler, ambulans çağrılmış olmasına rağmen Temel’i polis aracına bindirip Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürdü. İsmail Temel burada uzun süre kimseyle iletişim kuramadı.

Daha sonra karakola çağrıldı ve “polise mukavemet etmek” iddiasıyla ifadesi alınmak istendi. İsmail Temel susma hakkını kullanarak, imza vermedi.

Ailesiyle yaşadığı eve döndüğünde, ailesinin polis tarafından arandığını, cinsel yöneliminin rızası dışında açıklandığını, yasadışı bazı örgütlere üye olmakla itham edildiğini öğrendi. Bu nedenle evini ve eviyle aynı mahalledeki işini terk etmek zorunda kaldı.

Olaydan sonra Temel’in çevresinde örülen dayanışma ağı sayesinde kendisine yeni bir iş ve ev bulundu. Genç LGBTİ+ Derneği, 29 Ağustos’ta pek çok hak örgütünün imzacısı olduğu bir basın açıklaması yaparak, İsmail Temel’in maruz kaldığı şiddet ve ayrımcılık üzerine sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu bildirdi. Olaydan sonra Temel’in avukatlığını üstlenen Eren Keskin de darp eden polislerin kimliklerinin tespit edilerek Türk Ceza Kanunu’nun 94. Maddesi, İstanbul Sözleşmesi’nin 12. Maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 3. Maddesi dayanak yapılarak dava açılmasını istedi. Şu anda dava açılması bekleniyor.

güncelleme: 28/10/2020, 13:44
 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019