Dava Takvimi

March 2021

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
  • Tahir Elçi Davası
4
5
6
7
8
9
  • Ali Ekber Barmağıç
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
  • Cumartesi Anneleri/İnsanları
26
27
28
29
30
31
  • Rosa Kadın Derneği/Gülcihan Şimşek
Eren Keskin
ceza aldı

Avukat Eren Keskin, İnsan Hakları Derneği’nin Eş Genel Başkanı, Gözaltında Cinsel Taciz ve Tecavüze Karşı Hukuki Yardım Komisyonu’nun kurucusu, aynı zamanda Paris Barosu Konseyi’nin onursal üyesi. Hakkında “terör örgütü propagandası yapmak”, “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılamak”, “Cumhurbaşkanına hakaret”, “gazetede düzeltme ve cevap yazısı yayımlamamak” iddialarıyla açılmış birçok dava var.

Bu davaların büyük bir kısmı ifade özgürlüğü hakkını savunmak ve tutuklu gazetecilere sembolik destek sağlamak amacıyla 2013 ile 2016 yılları arasında yürüttüğü Özgür Gündem Eş Genel Yayın Yönetmeni sıfatı vesilesiyle açıldı. Keskin’in ifade özgürlüğü hakkını kullanan gazeteci ve yazarların haber ve yazıları dolayısıyla cezai yaptırımlarla hedef alındığı dava sayısı 100’ün üzerinde. Ayrıca Keskin’in dernek faaliyetleri kapsamında yaptığı açıklamalar ve yine cinsel işkenceden söz ettiği konuşmaları nedeniyle “devleti aşağılama” iddiasıyla ceza aldığı davalar da mevcut.

Barış ve insan hakları alanındaki çalışmaları dolayısıyla bugüne dek birçok uluslararası ödülün takdim edildiği Keskin’e son olarak Mayıs ayında Martin Ennals 2019 Ödülü verildi. 1994’te silahlı saldırıya uğrayan Keskin, 1995’te yazdığı bir yazıda “Kürdistan” kavramını kullandığı için 2,5 yıl ceza alıp 6 ay cezaevinde yattı. 2001’de bir kez daha silahlı saldırıya uğradı. Birçok kez tehdit mektubu aldı. Şu anda da uzun süreli hapis tehlikesiyle karşı karşıya.

Keskin hakkında açılan toplam dava sayısı 143 ancak kimi davalar birleştirildiği için bu sayı 122. Bu davalardan 10’u kesinleşti ve mahkûmiyetle sonuçlandı. Yalnızca 4 dosya düştü ya da Keskin hakkında beraat kararı verildi. Yargılaması devam eden 5, Yargıtay’da incelemesi süren 31, Bölge Adliye Mahkemesi yani İstinaf’ta incelenen ise 72 davası var Keskin’in.

Keskin’e verilen hapis cezalarının toplamı şu anda 17 yıl 2 ay 20 gün. Verilen para cezalarının toplamı da 359.912 TL. Bu cezaların 220.832 TL’si Yargıtay’ da incelemesi devam eden dava dosyalarında yer alıyor. Kesinleşen para cezası ise 139.080 TL. Keskin bu para cezalarının bir kısmını ödedi ve ödemeye devam ediyor.

Keskin en son 21 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Özgür Gündem Davası’nda 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

17 Temmuz 2019′da 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen bir başka davada Keskin’in dosyası ayrılarak İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki Özgür Gündem Ana Davası dosyası ile birleştirildi. Özgür Gündem Ana Davası’nın son duruşması 28 Kasım 2019’da gerçekleşti. Duruşma, savcının esas hakkında yeniden mütalaa hazırlamak için süre talep etmesi nedeniyle 13 Ocak 2020‘ye ertelendi.  

13 Ocak 2020‘deki duruşmada savcı mütalaasını açıkladı ve Eren Keskin’in kaleme aldığı 4 yazı ile gazetenin genel yayın yönetmeni olduğu dönemdeki yazı ve görseller nedeniyle “örgüt üyeliği”nden cezalandırılmasını istedi. Eren Keskin savunmasında “Ben iddia makamı tarafından, şu anda bir ‘silahlı örgüt üyesi’ olarak adlandırılıyorum. Bu Türkiye’nin kendi hukukuna da aykırıdır. Bu düşman hukuku uygulamasıdır. Bizi düşman olarak görüyorsunuz. Bunu akıl almaz buluyorum. Süre istiyorum çünkü ben örgüt üyesiymişim ve bu bugüne kadar olmadığım bir şey. Bunu size nasıl anlatacağımı bulmam lazım” dedi. 

Mahkeme duruşmayı, sanık avukatlarının mütalaaya karşı süre talep etmeleri üzerine 14 Şubat 2020 saat 10.00‘a bıraktı. 14 Şubat 2020‘deki duruşmada Eren Keskin’in dosyası Kemal Sancılı, Bilir Kaya ve İnan Kızılkaya ile birlikte avukatlarının ek süre talebi nedeniyle esas dosyadan ayrıldı. Yargılama yeni bir dosya üzerinden devam ediyor. Necmiye Alpay ve Bilge Aykut tüm suçlamalardan beraat ederken Aslı Erdoğan terör örgütü üyeliği ile devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma suçundan beraat etti. Terör örgütü propagandası yönünden ise iddiaya konu olan yazıların yasal sürenin izin verdiğinden eski olması sebebiyle hakkında açılan dava düştü. 

Eren Keskin, 12 Haziran 2020’de beş yıl önce attığı tweet’ler nedeniyle ifadeye çağrıldı. Savcılık Keskin’i, “örgüt propagandası” yapmakla suçluyor. 16 Haziran 2020’de ise İstanbul Maltepe’deki ikametgâhına hırsızlık süsü verilerek girildi, evdeki eşya dağıtıldı ve hiçbir şey alınmadan evden çıkıldı. 

Beş yıl önceki sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması 22 Ekim 2020‘de İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Mahkeme heyeti, davanın İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dosya ile birleştirme talebinin bir sonraki celse değerlendirilmesine hükmetti.

Bir sonraki duruşma 24 Aralık 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme, Keskin’in aynı suçtan yargılandığı İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi ile mevcut dosyanın birleştirilmesine karar verdi. 15 Şubat 2021‘deki karar duruşmasında, İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi Eren Keskin’e “örgüt üyeliği” suçlaması ile 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

 
güncelleme: 15/02/2021, 16:38

ÖZGÜR GÜNDEM ANA DAVASI

16 Ağustos 2016 tarihinde İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin verdiği kararla “terör örgütü propagandası yaptığı” iddiasıyla geçici olarak kapatılan Özgür Gündem gazetesi, 29 Ekim 2016’da yayımlanan 675 sayılı KHK ile tamamen kapatıldı.

Gazetenin çalışanları ile yazar ve yöneticileri “terör örgütü propagandası” ve “örgüt üyeliği” iddialarıyla hala yargılanıyor. Bu davalar üç ayrı şekilde yürütülüyor; ilki gazete çalışanlarının yargılandığı dava, ikincisi yazar ve yöneticilerin de yargılandığı “Ana Dava” olarak anılan dava, üçüncüsü ise Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenleri Davası.

Gazetenin eski Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin ve eski Sorumlu Yazıişleri Müdürü Reyhan Çapan hakkında devam eden 95 davanın yanısıra çeşitli yazarlar hakkında da açılmış 29 dava bulunmakta.

Son olarak 22 Mayıs 2019’da İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bu duruşmalara devam edildi. Eren Keskin ve Reyhan Çapan’a 3’er yıl 9’ar ay, Hüseyin Aykol’a 2 yıl 1 ay, Ayşe Batumlu ve Reyhan Hacıoğlu’na 1’er yıl 3’er ay, Tahir Temel ve Hüseyin Güçlü’ye 1’er yıl 6’şar ay hapis cezası verildi. Ceza alan 7 kişi için “hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına” karar verilirken, bir tek Batumlu ve Hacıoğlu’nun cezaları ertelendi.

16 Ağustos 2016’daki kapatılma kararı ardından gazete binasını basan özel harekat polisleri, aralarında o esnada haber takibi yapan İMC TV ve DİHA çalışanları da dahil 24 gazeteci gözaltına almıştı. Özgür Gündem’in eski genel yayın yönetmeni Eren Keskin’in, yazarlarından Filiz Koçali’nin ve gazeteci Ragıp Zarakolu’nun da evlerine polis baskını yapılmıştı.

22 Ağustos 2016’da Genel Yayın Yönetmeni İnan Kızılkaya ve Yazıişleri Müdürü Zana Bilir sevk edildikleri nöbetçi hakimlik tarafından tutuklandı. Yazar ve yönetim kadrosundan aralarında Aslı Erdoğan 19 Ağustos’ta, Necmiye Alpay ise 31 Ağustos’ta tutuklandı. Yayın danışma kurulu üyeleri Erdoğan ve Alpay’la birlikte eski yazıişleri müdürü Zana Kaya 29 Aralık 2016’da tahliye edildiler. “Özgür Gündem Ana Davası” olarak anılan ve Yayın Danışma Kurulu Üyeleri, yönetici ve yazarları olan Necmiye Alpay, Aslı Erdoğan, Ragıp Zarakolu, Filiz Koçali, Eren Keskin, Zana Kaya, Kemal Sancılı, İnan Kızılkaya ve Bilge Oykut’un da yargılandığı bu dava kapsamında ise eski Genel Yayın Yönetmeni İnan Kızılkaya 441 gün, İmtiyaz Sahibi Kemal Sancılı ise 301 gün tutukluluğun ardından 31 Ekim 2017 tarihinde tahliye edildi.

14 Şubat 2020‘deki duruşmada Eren Keskin’in dosyası Kemal Sancılı, Bilir Kaya ve İnan Kızılkaya ile birlikte avukatlarının ek süre talebi nedeniyle esas dosyadan ayrıldı. Yargılama yeni bir dosya üzerinden devam ediyor. Necmiye Alpay ve Bilge Aykut tüm suçlamalardan beraat ederken Aslı Erdoğan terör örgütü üyeliği ile devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma suçundan beraat etti. Terör örgütü propagandası yönünden ise iddiaya konu olan yazıların yasal sürenin izin verdiğinden eski olması sebebiyle hakkında açılan dava düştü. Haklarında yakalama emri bulunan ve savunmaları tamamlanmamış bulunan Ragıp Zarakolu ile Filiz Koçali’nin dosyaları da esastan ayrıldı.

 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019
%d blogcu bunu beğendi: