Dava Takvimi

October 2021

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
7
8
  • ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşü Davası
  • Osman Kavala/Gezi/Çarşı Davası
9
10
11
12
13
14
15
  • DİSK 1 Mayıs Davası
  • Şeyhmus Gökalp
16
17
18
19
  • İzmir Las Tesis
  • Ali Ekber Barmağıç
20
21
22
23
24
25
26
  • Nimet Tanrıkulu
27
28
29
30
31
Eren Keskin
ceza aldı

Avukat Eren Keskin, İnsan Hakları Derneği’nin Eş Genel Başkanı, Gözaltında Cinsel Taciz ve Tecavüze Karşı Hukuki Yardım Komisyonu’nun kurucusu, aynı zamanda Paris Barosu Konseyi’nin onursal üyesi. Hakkında “terör örgütü propagandası yapmak”, “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılamak”, “Cumhurbaşkanına hakaret”, “gazetede düzeltme ve cevap yazısı yayımlamamak” iddialarıyla açılmış birçok dava var.

Bu davaların büyük bir kısmı ifade özgürlüğü hakkını savunmak ve tutuklu gazetecilere sembolik destek sağlamak amacıyla 2013 ile 2016 yılları arasında yürüttüğü Özgür Gündem Eş Genel Yayın Yönetmeni sıfatı vesilesiyle açıldı. Keskin’in ifade özgürlüğü hakkını kullanan gazeteci ve yazarların haber ve yazıları dolayısıyla cezai yaptırımlarla hedef alındığı dava sayısı 100’ün üzerinde. Ayrıca Keskin’in dernek faaliyetleri kapsamında yaptığı açıklamalar ve yine cinsel işkenceden söz ettiği konuşmaları nedeniyle “devleti aşağılama” iddiasıyla ceza aldığı davalar da mevcut.

Barış ve insan hakları alanındaki çalışmaları dolayısıyla bugüne dek birçok uluslararası ödülün takdim edildiği Keskin’e son olarak Mayıs ayında Martin Ennals 2019 Ödülü verildi. 1994’te silahlı saldırıya uğrayan Keskin, 1995’te yazdığı bir yazıda “Kürdistan” kavramını kullandığı için 2,5 yıl ceza alıp 6 ay cezaevinde yattı. 2001’de bir kez daha silahlı saldırıya uğradı. Birçok kez tehdit mektubu aldı. Şu anda da uzun süreli hapis tehlikesiyle karşı karşıya.

Keskin hakkında açılan toplam dava sayısı 143 ancak kimi davalar birleştirildiği için bu sayı 124. 120 davanın yargılaması sonucu hapis ve para cezaları içeren mahkumiyet kararları verildi. Yalnızca dört dosya düştü ya da Keskin hakkında beraat kararı verildi. Dört dava dosyası ise verilen kararlara karşı yapılan istinaf ve temyiz başvuruları nedeniyle Yargıtay’da ve Bölge Adliye Mahkemesinde inceleme aşamasında bulunuyor.  

Keskin’e verilen hapis cezalarının toplamı şu anda 26 yıl 9 ay 20 gün. Verilen para cezalarının toplamı da 431 bin 912 TL. Bu cezaların 247 bin 912 TL’si Yargıtay’ da incelemesi devam eden dava dosyalarında yer alıyor. Kesinleşen para cezası ise 184 bin TL. Keskin bu para cezasını ödedi, aksi halde hapis cezasına çevrilmesi söz konusuydu. 

17 Temmuz 2019′da 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen bir başka davada Keskin’in dosyası ayrılarak İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki Özgür Gündem Ana Davası dosyası ile birleştirildi. Özgür Gündem Ana Davası’nın son duruşması 28 Kasım 2019’da gerçekleşti. Duruşma, savcının esas hakkında yeniden mütalaa hazırlamak için süre talep etmesi nedeniyle 13 Ocak 2020‘ye ertelendi.  

13 Ocak 2020‘deki duruşmada savcı mütalaasını açıkladı ve Eren Keskin’in kaleme aldığı 4 yazı ile gazetenin genel yayın yönetmeni olduğu dönemdeki yazı ve görseller nedeniyle “örgüt üyeliği”nden cezalandırılmasını istedi. Eren Keskin savunmasında “Ben iddia makamı tarafından, şu anda bir ‘silahlı örgüt üyesi’ olarak adlandırılıyorum. Bu Türkiye’nin kendi hukukuna da aykırıdır. Bu düşman hukuku uygulamasıdır. Bizi düşman olarak görüyorsunuz. Bunu akıl almaz buluyorum. Süre istiyorum çünkü ben örgüt üyesiymişim ve bu bugüne kadar olmadığım bir şey. Bunu size nasıl anlatacağımı bulmam lazım” dedi. 

Mahkeme duruşmayı, sanık avukatlarının mütalaaya karşı süre talep etmeleri üzerine 14 Şubat 2020 saat 10.00‘a bıraktı. 14 Şubat 2020‘deki duruşmada Eren Keskin’in dosyası Kemal Sancılı, Bilir Kaya ve İnan Kızılkaya ile birlikte avukatlarının ek süre talebi nedeniyle esas dosyadan ayrıldı. Yargılama yeni bir dosya üzerinden devam ediyor. Necmiye Alpay ve Bilge Aykut tüm suçlamalardan beraat ederken Aslı Erdoğan terör örgütü üyeliği ile devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma suçundan beraat etti. Terör örgütü propagandası yönünden ise iddiaya konu olan yazıların yasal sürenin izin verdiğinden eski olması sebebiyle hakkında açılan dava düştü. 

Eren Keskin, 12 Haziran 2020’de beş yıl önce attığı tweet’ler nedeniyle ifadeye çağrıldı. Savcılık Keskin’i, “örgüt propagandası” yapmakla suçluyor. 16 Haziran 2020’de ise İstanbul Maltepe’deki ikametgâhına hırsızlık süsü verilerek girildi, evdeki eşya dağıtıldı ve hiçbir şey alınmadan evden çıkıldı. 

Beş yıl önceki sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması 22 Ekim 2020‘de İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Mahkeme heyeti, davanın İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dosya ile birleştirme talebinin bir sonraki celse değerlendirilmesine hükmetti.

Bir sonraki duruşma 24 Aralık 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme, Keskin’in aynı suçtan yargılandığı İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi ile mevcut dosyanın birleştirilmesine karar verdi. 15 Şubat 2021‘deki karar duruşmasında, İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi Eren Keskin’e “örgüt üyeliği” suçlaması ile 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Haziran 2021‘de Eren Keskin hakkında “Terörle Mücadelede Görev Almış Kişileri Hedef Gösterme” iddiası ileyeni bir soruşturma başlatıldı. Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Korgeneral Musa Çitil’in şikâyeti üzerine açılan soruşturmanın nedeni, Keskin’in bir sosyal medya paylaşımı. Eren Keskin paylaşımında, Batman Gercüş’te İpek Er’e tecavüz ederek ölümüne neden olmakla suçlanan Uzman Çavuş Musa Orhan ile Çitil arasında benzerlik kuruyordu: “Yıllar önce Musa Orhan’dan önce bir Musa Çitil vardı. 90’lı yıllarda Mardin’de komutandı. Ş.E’ye cinsel saldırıdan tutuksuz yargılandı, beraat etti. Yıllar sonra Diyarbakır ‘Sur’ da komutandı.”

 
güncelleme: 30/07/2021, 14:28
 
eshid/eşit haklar logo hafıza merkezi logo Netherlands Helsinki Committe logo
© 2019